Alkohol.cz slavil mezinárodní den rumu 2020

18. 8. 2020

K oslavám mezinárodního dne rumu se připojuje rok od roku více příznivců tekuté třtiny. 16. srpna se po celém Česku otevírají parádní láhve. A letos se otevřela i jedna velmi výjimečná mezinárodní lahůdka – limitovaná edice S.B.S Jamaica 2019 RUM CZ/SK vytvořená dánskými mistry 1423.dk pro komunitu facebookové skupiny RUM CZ/SK. My byli u toho a Jiří Wasserbauer z Fotimeoba.cz to celé náležitě zdokumentoval. (Děkujeme!) 

V pražském baru La Casa de la Havana Vieja se v neděli 16.8.2020 sešlo 30 šťastlivců, kteří si včas zakoupili vstupenky. Útulný salonek zaplnili do posledního místečka a vychutnali si welcome drink, který vznikl speciálně pro tento večer. 3letá Havana, spiced rum z Grenady, domácí kávová soda, kyselá zelená jablíčka, spousta ledu. V letním večerním dusnu ideální příprava na to, co mělo přijít.

Úderem sedmé hodiny před účastníky předstoupili organizátoři – Pavel Ungr (Rumrock.cz) a Lukáš Dvořák (La Casa de la Havana Vieja) a pak už nadešla chvilka nejdůležitějšího muže večera - jednoho ze zakladatelů 1423.dk, Joshuy Singha. Pokud čtete náš magazín, víte, že Joshuu jsme v minulosti už zpovídali. A bylo to velmi zajímavé povídání

Skupina 1423.dk je na špičce mezi dánskými importéry alkoholických dobrot, ale u nás to vyhráli hlavně svojí vlastní produkcí. Rumový kalendář patří k nejprodávanějším vánočním artiklům a značky Ron Esclavo, S.B.S. a Companero jsou jedny z nejzajímavějších v sortimentu Alkohol.cz. Tentokrát byly hlavní hvězdou večera rumy S.B.S. – Single Barrel Selection. Limitovaných sérií lahvovaných v roce 2020 se ochutnávalo hned 6+1.

Degustace S.B.S. rumů stáčených v roce 2020

Na úvod přišlo varování – dnes se pod 50 % alkoholu nepůjde. A nešlo se skvěle. Jako první se degustoval devítiletý S.B.S. Brazil 2011 z destilerie Epris. Že jste o ní nikdy neslyšeli? Ona to totiž není rumová destilerie. Specializuje se na saké a v roce 2011 experimentálně vypálila rum, aby zjistila, jestli to umí. Umí to. Ve výsledné lahůdce najdete jak tóny ořechů a dřeva, tak jemné trávové noty, typické pro brazilskou cachaçu. A je velká škoda, že další várku Epris neplánuje.

Druhý v pořadí se naléval S.B.S. El Salvador 2008, za kterým stojí populární destilerie Cihuatán. Příjemně nasládlý, s jemnými tóny vanilky. Přes svou poměrně solidní voltáž 55 % alkoholu velmi nebezpečně pitelná záležitost a jeden z velkých favoritů účastníků degustace. 

Další kousek nás zavedl do Guyany. Země, odkud pochází Joshuova přítelkyně, takže ji prostě musí mít rád. Maličká země, kde ještě docela nedávno fungovalo přes 100 destilerií a dnes tu najdeme jednu – Demerara Distillers Ltd. Od dříve uzavřených palíren získala unikátní dřevěné pot-still zařízení Versailles a dala v něm vzniknout rumu S.B.S. Guyana 17y 2003, v jehož aromatu jsme našli vanilku, ovoce, ale taky slané lékořicové bonbony Salmiakki a zbytky ořezaných tužek. 

Na ostrov Barbados nás vzala vyhlášená destilerie Mount Gay, jejíž rumy jsou ve valné většině případů blendy. Ne tak S.B.S. Barbados 20y 2000. Čistý pot-still. Masivní olejovitý kousek, který vás v prvním doušku skoro porazí, ale po deseti minutách se hezky vydýchá. Viskozita zůstává, ale chuť zjemní do medových tónů.

Po krátké pauze, kterou někteří využili k doplnění zásob kyslíku a jiní k degustaci výborných doutníků na zahrádce, jsme se vydali do Austrálie. Tahle země nepatří k velkým rumovým producentům a v našich končinách se s australskými rumy potkáte velmi zřídka. O to zajímavější objev je S.B.S. Australia 13y 2007, za kterým stojí méně známá řemeslná destilerie Beenleigh. Po předchozím vzorku nečekaně svěží, lehce citrusový rum s jemnými trávovými notami.

Po australském výletu vytáhl Joshua další raritku. S.B.S. Fiji 11y 2009  ze South Pacific Distillery je možná jednou z posledních příležitostí okusit rum z Fidži jinak, než z produkce Plantation Rum. Impérium Alexandre Gabriela totiž aktuálně odebírá veškerý exportní rum, který pak nechává dozrávat ve Francii ve svých koňakových sudech. Ochutnávka rozhodně stojí za to – mandle, exotické ovoce, lehký závan benzínu. Velmi zajímavý pot-still.

Víření bubnů, nadšené ách a bylo to tu. Silný, mladý jamajský rum S.B.S. Jamaica 2019 RUM CZ/SK z produkce legendární destilerie Hampden Estate. 8 měsíců v sudech po sherry Pedro Ximénez mu náramně prospělo. Výsledek je tak voňavý, že máte chvílemi pocit, že čicháte k lahvičce parfému. Ovocný, s poctivou voltáží 59,5 % alkoholu. A ve velmi limitovaném počtu 189 lahví. Někteří kupovali ještě z baru. Co kdyby se vyprodaly, než dojdeme domů. Nevyprodaly. Pořád jsou. Ale nebudou dlouho

A pak už byl čas na skvělé koktejly. A doutníčky. A spoustu povídání o životě, rumu a vůbec. Mezinárodní den rumu jsme oslavili tím nejlepším způsobem. Ve společnosti exkluzivních lahůdek a odborníka na rum vzatého. 

Děkujeme United Drinks a moderátorům RUM CZ/SK, že se s námi podíleli na organizaci tohoto velmi vydařeného večera. Děkujeme baru La Casa de La Havana Vieja a jeho personálu, že se o nás tak perfektně postarali. Děkujeme všem účastníkům, že vytvořili tak báječnou atmosféru. Děkujeme Joshuovi za ochutnávku opravdu vydařených rumů. A těšíme se na 16. srpen 2021!

Všechny degustované kousky i další Single Barrel Selection rumy najdete v omezeném množství v nabídce Alkohol.cz, včetně raritní limitky S.B.S. Jamaica 2019 RUM CZ/SK. Ale single barrel je single barrel. Víc jich nebude. Jestli vás tedy některý z rumů zaujal, příliš neváhejte.