Na drink do staré Havany v centru Prahy

23. 10. 2019

Jdete si takhle rušnou Národní třídou, zahnete za pár rohů, sejdete po schodech a ztratíte se ve staré Havaně. Dřevěné obložení a kožené sedačky v tlumeném světle dýchají dávnými časy, živá hudba ladí atmosféru a vy jste tady a teď. Daleko a přitom skoro jako doma. 

Interiér baru La Casa de la Havana vieja

Dominanta celého prostoru – dřevěný bar a za ním spousta dobrot

Pokud sem totiž chodíte častěji (jako zhruba třetina místních hostů), pravděpodobně vás hned mezi dveřmi přivítá obsluha jménem a zeptá se, jestli to bude “jako vždycky”. Právě jste vstoupili do La Casa de la Havana vieja, ráje všech milovníků (nejen) rumu a koktejlů. 

Rodinný bar najdete v pražské Opatovické ulici už od roku 2008, kdy u nás koktejlové podniky ještě moc nefrčely. Právě tehdy se rodina Dvořákových po návštěvě Kuby rozhodla jeden takový otevřít. 11 let poté je trh spíše přesycený, ale Casa Havana je pořád na špičce. O radu se sem obracejí i majitelé ostatních barů, protože o rumech tu vědí opravdu všechno. A rádi vám to taky všechno řeknou.

Testujeme rumy i koktejly

Vydali jsme se otestovat místní služby a samozřejmě hlavně ochutnávat rumy. Usadili jsme se nedaleko baru, abychom měli výhled na zkušené barmany při práci. Takové nakuřování drinků je hodně parádní podívaná! A pak už přišla řada na první sklenku. Tedy plecháček. Stylový Painkiller je klasika, kterou tady umí jako málokde.

Koktejl Painkiller servírovaný v plecháčku

Pekelně stylový, ovocně sladký Painkiller

No a co by to bylo, kdybychom v rumovém baru nevyzkoušeli rumovou degustaci. Zvolili jsme průřez rumovou typologií a ochutnali postupně kontinentální i ostrovní španělské rumy, rumy v britském stylu i francouzské agricole. Zkrátka degustaci, která pomůže zejména rumovým začátečníkům udělat si pořádek v tom, co jim nejvíce chutná. 

Degustační plato rumů s hořkou čokoládou

Degustační průřez typologií rumů s čokoládou pro vyrovnání chutí

Degustační plato rumů dle rumové typologie

Ochutnali jsme všechny typy: dva španělské, jeden francouzský a jeden britský

Pokud už máte ve svých preferencích jasno, můžete zkusit další typy degustací. Zaměřit se na jeden typ, jednu zemi, nebo zvolit tematické večery, jaké tu pořádají každý měsíc. No a pro opravdové labužníky je tu Master Blender, na jehož konci si odnesete lahvičku vlastnoručně namíchaného rumu.

Na zahrádku, dokud to jde!

Jeden z majitelů nám prozradil, že v říjnu se chystá nové menu, které bude naprosto nejlepší v celé historii baru. Tak honem do Casa Havana, než přijde zima a už si se sklenkou nedáte doutníček na útulné zahrádce ve vnitrobloku. Přesně tam jsme zakotvili na poslední dva drinky. Jeden Forrest Gump ze sezónního menu, jeden namíchaný zcela na přání. A k tomu talíř famózních tapas.

Pak už začalo být i přes rum poněkud chladno a přišel čas přiznat si, že na Kubě by podzimní večer vypadal trochu lépe. Ale co si budeme povídat, na Kubu je to daleko.

Tak zase brzy v Havaně!

Vývěsní štít pražského baru La Casa de la Havana vieja

Pod tímto vývěsním štítem na vás čeká stará Havana

P.S.: Jsou vašemu srdci blíž whisk(e)y nebo giny? Baví vás moderní trendy za barem i na něm? Právě pro vás (a aby si mohli hrát i na jiném písečku) otevřeli Dvořákovi v Praze The Banker’s Bar.