Kolky u alkoholu – jak fungují u nás, v zahraničí a v aukcích?

3. 9. 2020

 

Pojistka originálního obsahu, jakási občanka dané láhve, nebo zkrátka ošklivý kus papíru navíc? Názory na kolkování se liší, ale faktem je, že u nás se to bez nich zkrátka neobejde. Pojďme se podívat na to, jak to s těmi kolky vlastně je.

K čemu slouží kolky?

Opatřovat alkohol kolkem není ve světě příliš běžné a to ani v zemích Evropské unie. U nás se kolkuje od června 2005, v září 2012 se pak jako reakce na metanolovou aféru zavedly takzvané „nové kolky“. Dělíme je na dvě kategorie – pro láhve s obsahem alkoholu do 20 % a nad 20 %. 

Díky kolku lze přesně vystopovat původ alkoholu – pomocí rodných listů se dá dohledat datum a někdy dokonce i hodina a minuta výroby dané lihoviny. Také se postará o to, aby výrobce ze své produkce řádně odvedl daň.

Co to znamená pro nás? Legálně v České republice pořídíte pouze kolkovaný alkohol s dohledatelným původem. To samé platí pro restaurace, bary a jiná zařízení, kde vám smějí nalít pouze z kolkovaných láhví. 

Kde koupit kolek

Pokud se podnikatel rozhodne prodávat na českém trhu lihoviny, musí se registrovat u celní správy jako osoba povinná provádět značení lihu. S tím se pojí kauce, jejíž výše závisí na předpokládaném objemu alkoholu. Příslušná celní správa také vydává kolky, jejichž velikost se liší podle objemu láhve. 

Všechny láhve o vyšším objemu než 0,2 litru a obsahu alkoholu vyšším než 15 % musí být před uvedením do prodeje opatřené kolkem, který se lepí přes uzávěr tak, aby nebylo možné láhev bez jeho porušení otevřít. Miniatury mají výjimku. 

Jak je to s kolky u aukcí a dovozu? 

Jako vždy platí, že je lepší podpořit lokální dodavatele a českou ekonomiku. U láhví od tuzemských prodejců vám kolek zajistí původ a víte, že jste koupili to, co jste chtěli. Bohužel ne všechny láhve se k nám dostanou oficiální distribucí a tak je potřeba objednat v zahraničí. Země jako Dánsko nebo Itálie alkohol také kolkují a opět máte určitou jistotu, že z oficiálních e-shopů dostanete to, co si zaplatíte. 

Pokud se rozhodnete účastnit aukce starší láhve nebo láhve, která nepochází ze země, kde se běžně kolkuje, nemusíte mít velké obavy. U drahých rumů se málokdy setkáme s pančováním a to taky díky číslované evidenci každé láhve. Na dražších láhvích také najdete ochranné znaky, díky kterým bezpečně poznáte, zda se jedná o originál či nikoli. 

Sem tam se i přes všechna opatření objeví zpráva o falešné láhvi a tady pašeráky nezastaví ani kolek. Proto je vždy lepší láhve kupovat na oficiálních aukcích, než od neznámého člověka.. 

Sbírky alkoholu a kolky

Jednou z věcí, na kterou si musíte dávat pozor, pokud sbíráte rumy, whisky nebo jiný alkohol a tedy často nakupujete láhve bez kolků, je povinnost na požádání kdykoli doložit jejich původ

Pokud vlastníte více než 10 litrů nekolkovaného alkoholu, můžete se dostat do problémů za uchovávání neznačeného lihu a sbírka vám může být zabavena. Proto si vždy schovávejte faktury a všechny doklady o koupi.

Abychom si to shrnuli – kolek na láhvi vám zajistí relativní klid duše, ale bohužel ani u něj nikdy nemáte 100% jistotu, že ho někdo nezfalšoval. Naopak láhev bez kolku bude v 99 % případů naprosto v pořádku. Pro některé sběratele je kolek na láhvi vadou na kráse a proto vyhledávají pouze láhve nekolkované. Rozhodnutí je tedy na vás a vašich preferencích. Přejeme šťastnou ruku.