Kal u rumu – špatné skladování, příliš cukru nebo podpis sudů?

6. 9. 2020

Občas se nám stane, že sáhneme po rumu, který máme již nějakou dobu ve sbírce a všimneme si zákalu, poletujících “cucků,” které připomínají sněhové vločky, nebo malých kousků čehosi. Někdy si rum takto dokonce už koupíme a pak řešíme co s ním. Je důležité si říct, že kal není na škodu a může mít celou řadu příčin. Pojďme si je probrat hezky popořádku.

Příčiny zakalení rumu

Často se kal objeví kvůli špatnému skladování. Pokud totiž rum necháme dlouhodobě vystavený přímému slunečnímu záření, začne se v něm srážet cukr a ten pak způsobuje zákal. Totéž se může stát, když projde velkým chladem a následně se zase rychle ohřeje, například při transportu v zimních měsících. V tomto případě rum můžete přecedit (pokud vám to po vizuální stránce vadí) a nebo ho jednoduše nechat tak, jak je. 

Někdy postačí, když je rum příliš doslazený a cukr se usazuje na dně láhve sám i bez pomoci světla a tepla. Opět se nejedná o nic špatného, ale doporučujeme nenechávat láhve otevřené příliš dlouho, přeci jen nám slouží k pití. 

Pak je tu kategorie rumů, které nejsou po stočení ze sudu filtrované, a v tom případě je kal dokonce žádoucí. Pokud byl sud hodně vypálený, můžete v rumu najít i malé kousky ohořelého dřeva. Přitom se ale jedná o nezávadný výrobek a naopak je to taková malá přidaná hodnota. V případě, že u nefiltrovaných rumů vidíte sraženiny podobné sněhovým vločkám, nejedná se o plíseň, jak si mnozí myslí, ale jednoduše o zbytky, které si rum přinesl ze sudu.

Jako dalšího z viníků tu máme vyschlý korek. Pokud lahve pravidelně neotáčíte, abyste ho navlhčili, může se korek začít drolit. Bohužel nikdy nevíte, jak dlouho stál konkrétní kus ve skladu nebo v obchodě, kde kvůli vysokému počtu lahví není v silách zaměstnanců o rum pečovat, jak by si zasloužil. Může se proto stát, že vám přijde láhev již s lehce se drolícím korkem. Pokud rum chcete vypít, jednoduše ho opatrně otevřete. Přes sítko přeceďte do čisté a suché láhve a následně jej vraťte a vyměňte víčko. 

Mějte vždy na paměti správné skladování rumu, zejména u dražších investičních láhví, které budou uloženy delší dobu. Tak se můžete aspoň částečně vyhnout zakalení. Je ale důležité si uvědomit, že ne vždy mu jde přejít. Zákal není na škodu a u nefiltrovaných rumů je naopak velmi žádaný.

Tak na zdraví!