Jak investovat do whisky? - Rozhovor se Zdeňkem Kortišem

28. 6. 2018

Investice do zlata? Akcií? Umění?

Proč ne. Co ale investice do whisky, která pro začátek nevyžaduje takové náklady a může se pochlubit opravdu pěkným zhodnocením?

Jak začít a na co se zaměřit, jsme se zeptali Zdeňka Kortiše, sběratele, investora, whisky ambassadora a provozovatele The Black Stuff Irish Pub & Whisky Baru v Olomouci.

Jak dlouho je whisky investičním nástrojem? Jak se vyvíjel trh?

První náznaky přišly na přelomu roku 2000. Palírny začaly postupně zjišťovat vzrůstající poptávku po whisky a s tím i spojenou vyhlídku příjmů z prodeje exkluzivních produktů, nejen z tzv. core range (základní produktová řada). Pro zlepšení cash flow představila řada palíren svůj cask program, kdy bylo možno zakoupit sud a nechat jej dále zrát v daňových skladech ve Skotsku. Kolem roku 2010 hodně palíren uvedlo své limitované edice, které vydávají k příležitosti výročí, festivalů aj.

Největší boom spojený s investicemi do whisky nastal v posledních pěti letech. S tím je samozřejmě spojen nárůst cen těchto investičních lahví. Kdo nakoupil tyto produkty v dřívější době, čekalo ho „příjemné“ zhodnocení cen (i 30 % p. a.).

Kolik peněz by si měl člověk investující do whisky připravit? S jakým kapitálem je dobré začít?

Pokud se budeme bavit o investičních a ne sběratelských lahvích, tak lahve přes 50.000 CZK dnes dosahují slušného zhodnocení. Čímž netvrdím, že levnější lahve nemají investiční potenciál. Uvedu příklad z edice Managers Dram - Caol Ila 15 y.o. Sherry Cask, 63% v roce 2008 350 GBP, dnes 3.000 GBP.

Takže bych začal spíše různými edicemi – Fauna & Flora, Deoch an Doras, Feis Ile stáčení od Ardbegu nebo Laphroaig (Cairdeas), Rare Malts nebo Glenmorangie Private Edition.

Musíte brát v potaz likviditu svých investic. Ta může být poměrně dlouhá. Pokud lahve budete prodávat v aukci, připravte se na náklady za poštovné a aukční poplatek 10–20 % z ceny prodané lahve. Nicméně lahve lze prodávat a nabízet na alternativních serverech pro sběratele. Takže je to také o zkušenostech s tímto typem investic

Do čeho by měl začínající investor ideálně investovat a na co by měl dát na trhu pozor?

Pořádně si nastudovat trh. Nakupovat u profesionálů a určitě si dát pozor na neoriginální fake lahve. Mám zkušenosti, že například nákupy přes e-Bay, zejména z Itálie, mohou být riskantní. Je zde pár indicií, jak poznat falešné lahve.

SCREW CAP (kovový uzávěr) – barva je vždy na jedné svrchní straně, spodní část blízko lahve by u starších lahví neměla být nová. CORK (korek) by měl odpovídat adekvátnímu stáří. CAPSULE (záklopka, termokapsle) – ověřte, zda se neprotáčí. Zkontrolujte u ohybu hrdla lahve, musí být přilnutá k lahvi. ETIKETA – u starších raritních lahví dbát na detaily v logu, zkontrolovat texty, fonty a barvy (ofset tisk). HLADINA v lahvi, adekvátní danému stáčení a stáří.

Jakého průměrného zhodnocení whisky dosahuje? Můžete klidně uvést i na nějakých zajímavých příkladech?

Ty nejdražší lahve z 50. a 60. let zakoupené v roce 2010 dosahují k dnešnímu dni zhodnocení kolem 400 % své ceny, v posledních letech to bylo kolem 20 % p. a. V dnešních cenách uvedu příklad Glenlivet 50 y.o. Winchester Collection, ročník 1966 za 600.000 Kč, Black Bowmore 1964, 42 y.o. 580.000 Kč. Nicméně jsou lahve v řádech desetitisíců, které mají zajímavý investiční potenciál.

Je těžiště investic do whisky pouze u skotských single malt?

Určitě bych nepřehlížel ani segment skotských blendů (Chivas Regal The Icon, cena 80.000 CZK), irské a japonské whisky (Karuizawa, Hanyu – Ichiro’s Malt Cards). Nové irské palírny poměrně často ke zvýšení cash flow nabízejí koupi sudů a budoucí whisky. Ceny jsou okolo 6.000 EUR za Standart American Barrel (200l sud z bílého amerického dubu).

Co hlavně ovlivňuje zhodnocení whisky? Exkluzivita, limitované edice, staré zavřené palírny atd.?

Je zde několik důležitých proměnných.

Tou jednou může být, zda palírna ještě vůbec existuje, nebo před jakou dobou ukončila svoji činnost. Palírny s ukončením činnosti v 70. a 80. letech teď zažívají velké zhodnocení (Port Ellen, Brora, Glen Albyn, Glen Mhor). Některé uzavřené v 90. a 00. letech ještě pár roků na svůj vrchol počkají, nicméně nárůst cen je také enormní (Rosebank, Caiperdonich). Někdy se může stát, že palírna znovuobnoví svůj provoz a pak investiční nárůst není tak výrazný (Bladnoch). Další velkou roli samozřejmě hraje prestiž palírny. Čtyřicetiletá skotská single malt whisky se dá v dnešní době koupit od 15.000 do 90.000 Kč.

V případě ultra prémiových lahví je příběh jednou ze součástí celkového obrazu produktu. Tím dalším je exklusivita balení, dřevěné boxy vyrábějí renomované firmy, které produkují interiéry, např. do vozů Rolls Royce. Nebo dekantery, křišťálové, ručně foukané láhve. Příběh prodává, to je jasná věc. Může se jednat o poslední stáčení distillery managera, mohou se použít whisky z již zaniklých palíren, může se jednat o charitativní bottling, příkladů jsou spousty.

Vyrábí se nějaká i u nás v Česku? Kde, s jakými výsledky?

V omezeném měřítku určitě. Destilace, skladování, výroba sudů, to vše u nás umíme. Nikdy nebudeme mít 118 palíren single malt whisky jako ve Skotsku, ale ty 2, co máme, mají poměrně slušné jméno ve světě.

Uvedu příklad: můj privátní single cask whisky Gold Cock pro Black Stuff Whisky Bar (destilovaná za Olomoucí, dnes majitel Rudolf Jelínek) získala ve Whisky Bible 2017 hodnocení 95,5 bodu, přičemž vítěz získal 97 bodů. Ze sudu jsem měl 246 lahví a samotný prodej lahví jsem musel asi po dvou týdnech pro enormní zájem zastavit. Dnes si střežím každou lahev a je k zakoupení pouze u nás v baru.

A zhodnocení? Prodával jsem za 1.350 Kč, dnes se dá bez problému prodat okolo 10.000 Kč.

Kdo hlavně táhne poptávku? Asie?

Pokud se budeme bavit o největší frekvenci uskutečněných prodejů a výběru unikátních lahví, tak jsou to ostrovy, zejména Londýn a Edinburgh. V našich geografických končinách jsou aktivní například aukce v Německu.

I na Alkohol.cz pár investičních máme. Vybrané kousky najdete tady

TIP: Podívejte se i na následující článek s názvem Do čeho letos investovat, kde se dozvíte i další trendy, kde můžete zhodnotit své finance.