Clynelish

Dopřejte si parádní single malt whisky, která je běžně součástí blendů Johnnieho Walkera. V téhle podobě se k vám dostane prvotřídní skotská, které se vyrobí pouze 1 %.  Dříve si whisky Clynelish mohla vychutnat jenom úzká skupina privátních zákazníků. I dnes jde o exkluzivní whisky ze Skotska, které se nedostane každému. Vyzkoušejte třeba Clynelish 14y, která vám i přes svou sílu nabídne jemný zážitek. Historie Clynelish Distillery

Jméno Clynelish ožilo v roce 1819, kdy byla ve vesnici Brora založena palírna markýzem ze Staffordu, později známým jako vévoda ze Sutherlandu. Tato notoricky známá postava je ve Skotsku slavná díky události, kdy vystěhoval ze svého panství více než 15 000 rolníků, aby zde mohl chovat ovce. Ať už je to legenda nebo pravda, na tomto základě vlastně stojí vznik Clynelish Distillery. 

Whisky Clynelish se od svých počátků těšila obrovské oblibě. Dříve se však tahle skotská single malt prodávala výhradně privátním zákazníkům a o blendování nemohl být ani řeč. Vše dokonale klapalo do dob prohibice v USA a do konce Druhé světové války. Tehdy byla výroba několikrát ukončena a zase rozjeta. 

Whisky Clynelish jako základ jiných značek

V druhé půlce 20. století výrazně vznikla poptávka po blendovaných whisky. A tím i po single malt whisky, které by se do blendů míchaly. V roce 1967 až 1968 byla postavená nová palírna Clynelish, která měla být odpovědí na zvyšující se poptávku. Vlastně vznikly dvě palírny Clynelish, což nelibě nesla celní správa. Proto byla původní palírna uzavřena v roce 1969 a znovu otevřena později pod názvem Brora. 

Nová palírna Clynelish byla postavena jako přesná replika moderní palírny Caol Ila společnosti DCL na Islay a nadále produkuje silnou a lehce rašelinovou single malt whisky, která je vysoce ceněna jako základ blendů, například pro Johnnie Walker Gold Label.

Clynelish jako vzácná vysokoprocentní whisky

I když většinový podíl výroby Clynelish whisky spolknou blendy, jedno procento se stále prodává jako whisky s vysokým obsahem alkoholu. Tím je značka Clynelish pověstná. Jen musíte mít velké štěstí, abyste takovou vysokoprocentní whisky sehnali. Tahle silná whisky je totiž obvykle součástí limitovaných edicí a často se dostává do aukcí. Clynelish whisky se dostala třeba do výběru „Classic Malts“ společnosti Diageo.Občas se dá ulovit například Clynelish 14y, která teda stojí za to.