Svatomartinské víno pro rok 2019 je tu a je skvělé

Jak praví pranostika, „Radost Martina je husa a džbán vína“. A nelze než souhlasit. S tím prvním vám pomoct nezvládneme, ale parádní svatomartinská vína u nás najdete stejně jako v předchozích letech. Letos můžete vybírat z nabídky moravských rodinných vinařství Petra Skoupila a Štěpána Maňáka. Můžeme vám zaručit, že ať zvolíte jakoukoliv láhev, svatý Martin bude spokojený. Ročník 2019 se totiž velmi vydařil.

Co je svatomartinské víno

11.11. v 11 hodin a 11 minut se každoročně spouští prodej svatomartinských vín. A v čem že spočívá jejich kouzlo? Jsou to vína mladá, zrající jen několik málo týdnů, a svěží, plná chuti ovoce. Kvůli svému charakteru se nehodí k uložení, doporučujeme je vypít nejpozději do Velikonoc. Ale tak dlouho se stejně doma zpravidla neohřejí.

Aby víno mohlo být označováno jako svatomartinské, musí být vyrobené z vybraných odrůd. Jsou to bílé odrůdy Müller-Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský, růžové i jejich kupáže, Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe a červené Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Povolené jsou i kupáže jednotlivých odrůd.

Proč se na Martina podává husa a víno

Legenda praví, že svatý Martin daroval promrzlému žebrákovi část svého pláště, aby se zahřál. Druhý den se mu pak zjevil Ježíš Kristus, oblečený do téhož pláště. Martin po tomto vidění zasvětil bohu celý svůj život. Později se stal patronem vojáků, jezdců, hus a právě vinařů.

Více o svatomartinských tradicích a pár ověřených receptů k tomu najdete na našem blogu.


Jsme na suchu, podle této kombinace filtrů bohužel žádné zboží nemáme.

Vybírat ale můžete z tisíců jiných lahví, stačí filtry upravit.

S výběrem rádi poradíme i telefonicky na čísle 605 111 777 nebo na e-mailu info@alkohol.cz.