Který alkohol vám pravděpodobně nezpůsobí kocovinu?

18. 3. 2015

Oblíbenou činností mnohých z nás je občas vyrazit do hospůdky či baru se svými přáteli. Občas se však stává, že se večer stane divočejším, než původně člověk zamýšlel a ráno se probudíme s nesnesitelnou kocovinou. Důvodem může být například špatná kombinace alkoholu, u kuřáků i množství vykouřených cigaret za večer nebo jen špatně zvolený druh alkoholu.

Ne každý alkohol totiž působí na lidské tělo stejným způsobem. Proto je namístě upozornit, kterému alkoholu či drinku se vyhnout a kterého je naopak možné zkonzumovat více.

Všechny druhy alkoholu mají jeden společný znak, a tím je obsah etanolu. Některé druhy alkoholu však obsahují další ingredience, které způsobují, že se ráno (i večer) nemusíme cítit zrovna nejlépe.

Důležité je však nezapomenout na fakt, že jediným opravdu spolehlivým způsobem, jak předejít kocovině, je hlavně to s alkoholem nepřehánět.

Vodka je alkohol, který vznikl kvašením obilí či brambor. Poté se filtruje znovu a znovu, dokud není tekutina tak průhledná, jak to je jen možné. Přestože se podíl alkoholu ve vodce pohybuje kolem 40 %, je podle vědců vysoce nepravděpodobné, že by měl člověk z vodky kocovinu. Samozřejmě pokud vypije vodky rozumné množství.

Tento fakt je dán tím, že je tento alkohol tak ryzí, že neobsahuje žádné vedlejší produkty kvašení, které by tělo muselo odbourávat.

Vzhledem k tomu, že vodka rovněž nemá žádnou výraznější chuť a většina lidí ji kombinuje například s džusem, je velice snadné jí vypít velké množství. Podle studií je právě i z tohoto důvodu vodka nejčastější příčinou otravy alkoholem.

Oproti vodce obsahuje pivo nízký podíl alkoholu, a sice jen něco mezi 3 % a 6 %. Ideální tedy je zvolit pivo, pokud se nechcete vzbudit s kocovinou. Výhodou piva je to, že je vyrobeno z ječmene a chmele, které zpomalují vstřebávání alkoholu do krevního oběhu.

Pivo je na rozdíl od vína či tvrdého alkoholu ředěno vodou a tím, že ho tak déle pijeme, dáváme svému tělu více času, aby se s alkoholem vypořádalo.