Nejčastěji kladené dotazy k on-line aukcím

Účastním se aukce / Vyhrál jsem

Jak můžu přihodit a zúčastnit se aukce?

Aukce se můžete účastnit jako registrovaný uživatel Alkohol.cz. Pokud u nás ještě nemáte svůj účet, registrujte se. Pro účast v aukci musí být pravdivě vyplněné všechny údaje. Pak už stačí jen vybrat aukci a poprvé přihodit. Vítejte ve hře.

Vyhrál jsem více aukcí. Jak je to s platbou a poplatkem za dopravu?

Platba probíhá u každé aukce samostatně. Postupujte prosím podle informací, které vám přijdou v e-mailovém oznámení o výhře.

Doprava se hradí u každé aukce zvlášť. Je to proto, že láhve k výhercům necestují od nás z Alkohol.cz, ale od jednotlivých prodávajících.

Můžete mi vyhranou láhev přibalit k mojí objednávce na Alkohol.cz, abych zaplatil jen jeden poplatek za dopravu?

Bohužel to ve většině případů není možné, protože láhve z aukcí a objednávky z e-shopu cestují odděleně. Dražené láhve neodesíláme z našeho skladu, přepravují se na přímé trase prodávající-kupující. Pokud máte u nás vytvořenou objednávku a zároveň jste vyhráli aukci, zkuste se nám ozvat a můžeme se s dopravcem pokusit něco vymyslet.

Můžu si láhev vyzvednout na prodejně v Praze, abych nemusel platit dopravu?

Protože Alkohol.cz není prodejcem, ale pouze zprostředkovatel aukce, nemáme dražené láhve k dispozici na prodejně. Po skončení aukce se láhev přepravuje od prodávajícího rovnou k výherci. Je tedy vždy nutné uhradit dopravné.

Po předchozí dohodě vám může kurýr předat láhev na adrese Alkohol.cz.

Proč je poplatek za dopravu tak vysoký?

Dopravné ve výši 400 Kč hradí 2 cesty – vyzvednutí láhve na adrese prodávajícího a doručení kupujícímu. Protože Alkohol.cz je pouze zprostředkovatelem aukcí a ne prodejcem, nemůžeme cenu dopravného ovlivnit.

Dostanu k aukci nějaký doklad nebo fakturu?

V případě aukcí se nejedná o nákup v e-shopu Alkohol.cz. Proto vám na vydražené láhve nemůžeme vystavit fakturu. Dostanete od nás potvrzení o výhře v aukci a fakturu na poplatek za dopravu.

Jak ověřujete originalitu láhví v aukcích?

Ve chvíli, kdy dorazí podklady k nové aukci, pečlivě prohlížíme všechny fotografie a kontrolujeme popisky. V případě nejasností vždy kontaktujeme prodávající. Peníze na účet prodávajícího odcházejí až po úspěšném předání láhve výherci aukce. To je nejlepší motivace pro to, aby vše proběhlo, jak má.

Co se stane, když jsem vyhrál a nezaplatím?

Pokud ve lhůtě neobdržíme platbu, zablokujeme vám účet pro další účast v aukcích. Při první blokaci na dobu určitou, v případě opakování situace pak natrvalo. Váš účet bude aktivní pouze pro nákupy na Alkohol.cz, ale nebudete mít možnost přihazovat. Pokud chcete účet odblokovat, kontaktujte nás prosím pro řešení dalšího postupu.

Chci prodávat

Jak vyfotit a popsat láhve do aukce?

Láhve fotografujte ideálně na stole před neutrálním pozadím, jako je zeď nebo bílý papír. Klekněte si co nejblíž tak, aby byla láhev ve výši vašich očí. Mobilem nebo fotoaparátem bez blesku pořiďte snímky podle následujícího rádce.

K aukci potřebujeme originální fotografie, které nebyly použité na jiných webových stránkách.

  1. Vyfoťte celou láhev zepředu tak, aby fotka byla ostrá, láhev v rovině a etiketa čitelná.

  2. V yfoťte detail etikety zepředu i ze stran tak, aby byly čitelné důležité údaje (název produktu, název kategorie, % alkoholu, číslo láhve, poznámky o výrobním procesu, jméno osoby na pozici master blender nebo master distiller).

  3. Pořiďte snímek zadní etikety stejně jako u etikety přední.

  4. Vyfoťte další důležité náležitosti: box/tubus, ve kterém je láhev uložená, kolek a horní část láhve, aby bylo jasně vidět, že láhev neteče ani nemá problém s uzávěrem. Pokud má box nebo láhev nějaké poškození, důkladně zdokumentujte jeho rozsah. Při pozdějším zjištění poškození láhve bez informace bude aukce zamítnuta.

  5. Nakonec můžete popustit uzdu fantazii a vyfotit láhev tak, aby zkrátka vypadala krásně a zaujala.

V doprovodném textu nezapomeňte na:

  1. Jakékoli popisné informace, které jsou důležité pro sběratele nebo alternativního investora (kolek číslo láhve, poškození a vady).

  2. Cenná je také informace o původu láhve. Není nutná, ale dražitelé ji uvítají.

Dá se určit minimální cena, za kterou chci lahev prodat?

Cenu dražených láhví si v aukci vždy určujete vy jako prodávající. Minimální cena je vyvolávací cena + minimálně jeden příhoz. Výši příhozu určujeme my, ale ve většině případů je to 200 Kč.

Kdo platí provizi a náklady na dopravu?

Provizi za zprostředkování aukce platí z finální částky vždy prodávající.

Protože Alkohol.cz není prodejcem, ale pouze zprostředkovatelem, nevztahuje se na aukce naše doprava zdarma. Dopravu hradí vždy výherce.

Můžu dát do aukce lahev bez kolku?

Ano, do aukcí přijímáme i láhve bez kolků. Více si o dražbě nekolkovaných láhví můžete přečíst v článku našeho magazínu.

Jaké druhy alkoholu můžu nabídnout do aukce?

Do aukcí v současné době přijímáme pouze destiláty. Pracujeme na tom, aby se nabídka mohla rozšířit i o tichá a šumivá vína. O jakékoliv změně budeme včas informovat.

Chci prodat láhev v aukci, ale nebydlím v ČR

Aktuálně umíme zprostředkovat vyzvednutí láhve pouze na území České republiky. Neznamená to ale, že láhev nemůžete prodat. Pouze je třeba počítat s tím, že draženou láhev je k nám nutné dopravit na vaše náklady.

Jak se postupuje při nezaplacení aukce výhercem?

Pokud výherce aukce v termínu nezaplatí příslušnou částku, po dohodě s prodávajícím kontaktujeme druhého (případně i třetího) dražícího v pořadí a láhev se v takovém případě prodá za druhou/třetí nejvyšší částku, na kterou bylo přihozeno.

Jak probíhá transport láhví a jak láhve zabalit?

Ve většině případů láhve přepravuje společnost Messenger.cz. Láhve je potřeba zabalit tak, aby se jim v přepravě nic nestalo. Balíček není nutné nijak popisovat, kurýr si ho sám označí štítkem. V některých případech láhve vyzvedává externí kurýr Alkohol.cz. V takovém případě láhve není nutné balit. Stačí je pouze vložit do tašky nebo krabice.

Kdy obdržím peníze z aukce své láhve?

Peníze odesíláme na účet prodávajícího vždy až po převzetí láhve výhercem.