Guayabita

Guayabita je značka likéru, který pochází z Karibiku, kde se také vyrábí. V tamější části světa je považován za nejcennější klenot Karibiku. Původ tohoto lahodného likéru není přesně znám. Ví se však, že první, kdo míchal cukr a plody ovocného stromu „malé guavy“, byly rodiny pocházející ze Španělska, které se na konci 16. století usadily na březích řeky Cuyaguateje protékající městečkem Pinar del Río.

Za otce Guayabity del Pinar je tedy pokládán Lucio Garay, což byl odvážný podnikatel baskického původu, který v roce 1892 založil tamní lihovar. Už v té době Garay znal od místních obyvatel mnohá tajemství a léčivé účinky likéru Guayabity. Podle historiků Garay svými znalostmi a vynalézavostí výrazně přispěl k charakteristické chuti, kterou Guayabita má a díky které už získala četná mezinárodní ocenění.

Od roku 1776 se začal likér této značky prodávat pod jménem Pinar del Río. Název poukazoval na místo, odkud pocházel, tedy na rozsáhlé jehličnaté lesy podél řeky. Ochutnejte a objevte tajemství Karibiku.