Glenturret

Palírna Glenturret je nejstarší funugjící palírnou ve Skotsku. Založena byla už v roce 1775, ale existují dokumenty prokazující destilaci již mnohem dříve (samozřejmě ilegální pálení), tehdy ještě pod jménem Thurot Distillery. Současný název Glenturret by se dal přeložit jako “země prudkého proudu”, což odkazuje na řeku Turret, která se v minulosti několikrát po deštích výrazně rozvodnila, dokonce palírnu v roce 1828 i úplně zaplavila. 

Jako mnoho dalších palíren, i Glenturret nevydržela dopady krize a prohibice a byla v roce 1923 uzavřena a výroba se opět rozjela až po více než 30 letech. V 80. letech zde bylo zřízeno jedno z prvních návštěvnických centrech ve Skotsku.

Zajímavostí je socha kočky před palírnou, která se pojí dokonce se zápisem v Guinnessově knize rekordů. Kočka Towser zde mezi lety 1963 - 1987 údajně odlovila 28 899 myší.

Velkým mezníkem byla změna majitele palírny - v roce 2019 koupila Glenturret francouzská společnost The Lalique Company. O rok později představila palírna kompletně novou řadu whisky, redesign etiket a samozřejmě luxusní skleněné láhve. O whisky se nyní stará legendární whisky maker Bob Dalgarno, který je znám svou skvělou prací pro palírnu Macallan.

Palírna ležící v oblasti Highlands byla vždy považována za velmi tradiční a dodnes se pyšní tradičními výrobními postupy.