Barone Ricasoli

Barone Ricasoli vinařstvíBarone Ricasoli je největší a nejstarší vinařská usedlost v regionu Chianti Classico a je jedním ze čtyř nejstarších podniků na světě. Produkce zde nebyla přeruešna od roku 1141; pod vedením rodiny Ricasoli tedy vzniklo bezmála 880 ročníků vín. Sídlí ve slavném Castello di Brolio v Gaiole a je známé svými vysoce kvalitními víny s dominantními Sangiovese.

Panství má na svých pozemcích asi 235 hektarů vinic, které obklopují Castello di Brolio a táhnou se přes obce Gaiole a Castelnuovo Berardenga. Sklepy se nacházejí na úpatí zámku a spojují tradiční s novým z hlediska vinařství. 

Vlajkovou lodí Ricasoli je víno Gran Selezione Chianti Classico, které pochází z různých pozemků po celém panství. Směs kombinuje 80 procent Sangiovese, po 10 procentech Cabernet Sauvignon a Merlot.

Mezi další významná vína v portfoliu patří Coledilà Chianti Classico, odrůdové Sangiovese z jedné vinice, a Casalferro, jednoviniční Merlot. Všechna tři vína zrají v dubu po dobu 18 měsíců.

Existuje řada dalších červených vín, spadajících jak pod apelaci Chianti Classico, tak pod označení IGT Toscana, kde je trochu více volnosti pro kreativitu míchání. Růžové a dvě bílá vína z Chardonnay a Sauvignon Blanc doplňují řadu suchých vín a nakonec Ricasoli vyrábí víno Vin Santo a passito.

Písemné důkazy o rodu Ricasoli pocházejí ze 7. století z doby Karla Velikého a hrad Brolio byl v majetku rodiny od roku 1141. Bettino Ricasoli, železný baron, byl druhým premiérem sjednocené Itálie.