Slámové víno

Už při výběru hroznů pro výrobu slámového vína je nutné dbát na nejvyšší kvalitu. Další náročnou prací je pečlivé střežení sušení. Pro slámové víno je charakteristická také nízká výlisnost, která se pohybuje kolem 20 %.


Vše
Vše
Vše
Slámové víno
Vše
KAMENNÁ PRODEJNA
V PRAZE
97 % ZBOŽÍ SKLADEM
A IHNED K ODESLÁNÍ
EXPRESS DODÁNÍ
PO PRAZE DO 90 MINUT
DOPRAVA ZDARMA PŘI
NÁKUPU NAD 5 000 Kč

Výroba slámových vín

Postup výroby slámových vín jsme naznačili výše. Jenže celý proces je tak trochu kouzlení. V první řadě je nutné vybrat ideální odrůdu a hlavně vybírat jednotlivé hrozny. Zároveň vinaři musí dbát na jejich cukernatost, dokonalé uskladnění a hlídat, jestli nejsou hrozny napadeny. 

V podmínkách střední Evropy se slámovka sušší mimo sluneční záření, protože hrozny se sklízejí v období od září do listopadu. Slámové víno se lisuje celé a kvašení se stopne, když dosáhne přibližně 8 až 12 % alkoholu. Slámovka zraje 1 až 2 roky a hodí se také k archivaci. 

Odrůdy pro výrobu slámového vína

Pro výrobu slámového vína se nejvíce hodí odrůdy jako Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Rulandské bíle, Tramín červený, Neronet a další. Záleží na každém vinaři a také na aktuální odrůdy. Když se ale slámovka podaří, stejně dobře si vychutnáte jak červenou, tak bílou. 

Jak poznat kvalitní slámové víno?

Kdo si troufne na výrobu slámovky, pravděpodobně nebude žádný amatér. Tradice výroby slámového vína sahá do roku 1999, kdy vznikly samostatné podmínky výroby. Proto se můžete spolehnout, že kvalitní vinaři vám nabídnou jenom kvalitní slámovku. 

Slámové víno z Čech získává ocenění i ve světě. Mezi první výrobce patří slámovky od Oldřicha Drápala, který získal například v roce 2017 v Kanadě nejvyšší ocenění za své slámové víno. Mezi další prvotřídní vinaře produkující slámové víno patří například vinařství Marcinčák a další. 

Jestli máte chuť na něco speciálního, vyberte si láhev kvalitního slámového vína. Na vaše.