Ledová vína

I když vinařům při sklízení nejspíš tuhne krev v žilách, výsledek je náramný. Ledová vína patří mezi speciality, které vznikají specifickým způsobem. Zmrzlé hrozny se totiž sklízejí nejméně při teplotě −7 °C. Ledové víno je velmi sladké, má výrazné aroma a vysoký obsah zbytkového cukru. Užijte si tuhle ledovou parádu třeba u dezertů, moučníku nebo jenom tak při speciální příležitosti.


Jsme na suchu, podle této kombinace filtrů bohužel žádné zboží nemáme.

Vybírat ale můžete z tisíců jiných lahví, stačí filtry upravit.

S výběrem rádi poradíme i telefonicky na čísle 605 111 777 nebo na e-mailu info@alkohol.cz.

KAMENNÁ PRODEJNA
V PRAZE
97 % ZBOŽÍ SKLADEM
A IHNED K ODESLÁNÍ
EXPRESS DODÁNÍ
PO PRAZE DO 90 MINUT
DOPRAVA ZDARMA PŘI
NÁKUPU NAD 5 000 Kč

Co je to „zmrzlé” víno?

Ledové víno je někdy označované také jako zmrzlé víno. Ledové víno se vyrábí ze zmrzlých hroznů, přes které se přehnala teplota nejméně sedm pod nulou. Je zajímavé, že ledové víno je pro střední Evropu tolik typické. Panují zde totiž ideální podmínky. Ledové víno patří mezi přívlastková vína a jsou pro něj typické tyhle vlastnosti. 

  • Ledové víno má výrazné aroma, obvykle s tóny ovoce nebo medu. 
  • Pro ledové víno je typický vyšší obsah cukru, a proto je sladké. 
  • Ledová vína mají nižší obsah alkoholu, kolem 8 až 9 %. 
  • Ledová vína mohou být červená, bílá i růžová. 

Jak se vyrábí ledové víno

Základem výroby zmrzlého vína je trpělivost. Vinaři musí dodržet nízkou teplotu sklizně a lisování hroznů. Jde o to, že teplota při výrobě ledového vína nesmí být od sklízení zmrzlých hroznů po jejich lisování menší než mínus sedm stupňů. Hrozny zkrátka nemůžou rozmrznout. 

Když dojde na lisování zmrzlých hroznů, led z vína zůstane v lisu a ven se dostane pouze sladký a koncentrovaný mošt s vysokou cukernatostí. Ledové víno se vyrábí především z pozdních odrůd, jako jsou Chardonnay, Veltlínské zelené nebo Ryzlink Rýnský. 

Proč jsou ledová vína vzácná? 

Výroba ledového vína je komplikovaná. Vzhledem k tomu, že hrozny zůstávají na vinici do prvních mrazíků, může je napadnout například hniloba. Nebo se hrozny mohou stát terčem ptactva. Ne každý vinař si na výrobu ledového vína troufne. Všechno se to pak odrazí ve vyšší ceně, za kterou jste ale náležitě odměněni. 

Kdy se začalo vyrábět ledové víno?

Tradice výroby ledového vína sahá až na konec 18. století. Francouzské vinaře zasáhl nečekaný mráz, ale nechat zmrzlé hrozny na vinici by bylo škoda. Proto je vinaři sklidili a vyrobili víno. Záhy zjistili, že tohle zmrzlé víno je výjimečné. 

Výroba se rozšířila nejen po Francii, ale také do Evropy a do Kanady. V ČR se ledové víno vyrábí přibližně od druhé poloviny 90. let 20. století. V roce 2000 bylo ledové víno zařazeno do vinařského zákona a získalo označení přívlastkové víno. 

Podávání a párování ledového vína

Ledové víno je označované také jako dezertní víno. Proto se úplně nehodí k tomu, abyste si dávali každý dvě deci (ale proti gustu, žádný dišputát). Ledové víno si nejvíce vychutnáte ke sladkým pokrmům jako jsou dezerty a moučníky. Stejně dobře se hodí například ke kachním nebo husím játrům. 

Na ledovém víně si pochutnáte při teplotě mezi 9 až 11 °C. Pokud to s teplotou přeženete, snižuje se kvalita vína. 

Vyberte si ledové víno a užijte si jedinečný požitek.