Ruggeri

Historie vinařství Ruggeri je hluboce zakotvena v tradičním vinařském regionu Valdobbiadene, což dokládá název "Case Bisoi" (domy Bisol), který je zaznamenán na nejstarších mapách, právě uprostřed oblasti Cartizze. Ve druhé polovině 19. století Eliseo Bisol vlastnil malý sklep v Santo Stefanu a jeho syn Luigi, jeden z prvních enologů ve Valdobbiadene, kolem roku 1920 postavil sklep v Montebelluno. V roce 1950 Giustino Bisol založil novou společnost spolu se svým bratrancem, jehož příjmení bylo vybráno jako značka jejich podniku - RUGGERI.

Od samého začátku bylo Ruggeri jednou z mála vinařství ve Valdobbiadene zaměřených na výrobu šumivých vín a práce Giustina našla přirozené pokračování v práci jeho syna Paola a vnučky Isabelly. V roce 2017 se Ruggeri stala součástí skupiny Rotkäppchen-Mumm, což bylo rozhodnutí podpořené plným souladem ve vizi, důvěře ve stejné hodnoty a společným záměrem dosahovat stále vyšší kvality.

Ruggeri bylo prvním vinařstvím, které produkovalo šumivé víno pouze z hroznů z vinných keřů staletého stáří (Vecchie Viti). Byla také první ve svém označení, která vytvořila Extra Brut šumivé víno, předbíhající předpisy disciplinárního řádu.

Jejich častý pobyt na vinici a blízkost k půdě jim umožnil vnímat jak nejjemnější jevy v jejich vinohradnickém prostředí, tak možnost rozvíjet spolupráci na udržení přírodního dědictví. Stali se schopnými vnímat proměny ročních období ve svých vinicích a jejich vliv na růst a vývoj hroznů. Přítomnost jedinečných druhů ptáků poblíž jejich vinic jim připomínala důležitost zachování přírodního prostředí a biodiverzity. S rostoucím uvědoměním se začali zajímat o alternativní metody pěstování, které minimalizují použití chemikálií a podporují zdravý ekosystém.

Díky jejich vášni a oddanosti se stali váženými spolupracovníky místních zemědělců a vinařů, kteří sdíleli jejich hodnoty a péči o životní prostředí. Společně pracovali na projektech zaměřených na udržitelnou zemědělskou výrobu a ochranu přírodních zdrojů. Jejich snaha a přínos byly oceněny a jejich příběh se stal inspirací pro další lidi, aby se angažovali ve prospěch životního prostředí a udržitelného zemědělství.

Již několik let jsou zapojeni do programu SQNPI - Národní systém integrované produkce kvality, který certifikuje udržitelnou zemědělskou výrobu a dodržování přísných norem a agronomických postupů zaměřených na snížení používání chemikálií a pesticidů.