Paulaner

Tsss… Takhle krásně to zasyčí, když si otevřete parádní mnichovské pivo Paulaner. A co terpve, když se pivu Paulaner podíváte pod zátku. Tahle německá klasika je tak oblíbená, že se jí do světa ročně vyveze více než 2 miliony hektolitrů. Vychutnejte si výtečné nefiltrované pšeničné pivo Paulaner, které je pravidelnou ozdobou tradičního Oktoberfestu. 



Barvitá historie značky Paulaner

Mniši vařili silné pivo Paulaner v Mnichov už v roce 1516. Co nevypili, to rozdali chudým. Nepo své pivo Paulaner prodali v klášterní hospodě. Jenže obliba piva Paulaner se po městě tak rozšířila, že si na to začali stěžovat ostatní sládci, tedy konkurence. 24. února 1634 podali stížnost na radnici. Tenhle dokument je považovaný za první písemnou zmínku o pivu Paulaner. 

V roce 1751 bylo paulánským mnichům oficiálně povoleno podávat pivo v den oslav otce jejich řádu Salvatora. Jako projev vděku pozvali bavorské kurfiřty, aby si vychutnali svůj první doušek stejnojmenného piva Salvator. Tenhle rituál funguje v podobné podobě dodnes. V roce 1780 nakonec pivovar Paulaner získal neomezenou licenci k výrobě a čepování piva. 

Nutno dodat, že mniši ve výrobě piva Paulaner uměli chodit a neustále používali modernější a modernější techniky. Právě v pivovaru Paulaner byste našli jeden z prvních strojů na výrobu ledu Carl von Linde. Díky němu se mohlo pšeničné pivo Paulaner vařit celý rok. Ve 2. světové válce byla část pivovaru zničena. Po rekonstrukci trvající do roku 1950 se tady zase začalo vařit pivo Paulaner. A vaří se dodnes. 

Výroba pšeničného piva Paulaner

Pšeničná piva Paulaner se vyrábí z vody, která pochází z vrtu hlubokého 190 metrů. Voda pro výrobu piva Paulaner  obsahuje méně solí, které interagují s rmutovými enzymy a pivní mladinou. Příliš mnoho soli brání kvasinkám v optimálním vývoji a dodává pivu tmavší barvu.

Rmutování následuje proces sušení. Nejprve se tzv. zelený slad (slad na konci klíčení) šetrně vysuší a následně při určitém obsahu vody se suší. Teplota závisí na požadovaném druhu sladu. Světlý slad, který se používá pro vaření piva Paulaner, se vypaluje při nižší teplotě cca. 80 °C. Tmavý slad, který se používá pro tmavé druhy piv Paulaner, se vypaluje při vyšších teplotách kolem 102°C. Čím vyšší je teplota, tím je slad tmavší a aromatičtější.

K vaření piva Paulaner se používají pouze neoplodněné květy samičích rostlin chmele. Ty obsahují důležité přísady pro vaření a dodávají pivu typickou hořkost a chmelovou chuť. Sklizeň chmele probíhá od konce srpna do začátku září. Jedna chmelová réva může vyprodukovat 5 000 až 10 000 zralých pupečníků.

Pravidelným přidáváním „čerstvě namnožených“ nebo tzv. čistých kvasinek během kvašení piva Paulaner je zaručena trvale vysoká kvalita. 

S pivem Paulaner Oktoberfest u vás doma

Pšeničné pivo Paulaner je silně spjato s legendárním Oktoberfestem. Tady pivo Paulaner totiž vždycky teče proudem. A co když si svůj malý Oktoberfest uděláte třeba doma? Není problém. Vybavte se basičkou piva Paulaner Weissbier a máte to.