Z čeho se vyrábí vodka?

5. 8. 2015

Vodka je vysokoprocentní destilát, který je populární po celém světě. Kvalita vodky je dána výrobcem, obsahem alkoholu i ingrediencemi, které byly při výrobě vodky použity. Z čeho se vyrábí vodka? Tento destilát se může vyrábět ze široké škály surovin, většina vodek se však vyrábí z obilovin. Konzument vodky však může narazit i na druhy vodek, které jsou vyrobeny z brambor či ovoce.

Vodka je destilát, který je bezbarvý, bez výraznějšího aroma a neutrální chuti, z toho důvodu se skvěle hodí jako základ pro přípravu nejrůznějších koktejlů.

Nyní si upřesníme, z čeho se vyrábí vodka a jakým způsobem. Tradičně se tento destilát vyrábí z obilí a brambor. V Evropě se však můžete setkat i s výrobou vodky z cukrové řepy, vinných hroznů, popřípadě dalšího ovoce. Například v Polsku se můžete setkat s vodkou vyrobenou z brambor či žita, ve Finsku z ječmene, ve Švédsku z pšenice. Aby byla vodka skutečně kvalitní, je nutné dodržet pečlivý proces výroby.

Surovinu, která byla pro výrobu vodky zvolena, je nutné dokonale rozdrtit a následně nechat kvasit. Takto vznikne kapalina, která se nazývá zápara, jež se ohřeje a přechází do analyzátoru, kde následně vznikne horká vodní pára, která přechází do jiného válce – rektifikátoru, v jehož jednotlivých částech se od sebe odděluje čistý alkohol od tzv. předkapu a dokapu. Aby byla vodka skutečně kvalitní, je nutné celý tento proces několikrát opakovat. Do skupiny kvalitních vodek můžeme zařadit například vodku Stolichnaya, Russkij Standart či Beluga. Další tipy najdete v našem průvodci top vodkami.

Vodku je možné vyrábět různými způsoby, vždy však musí projít procesem filtrování, kdy je v průběhu destilace vodka filtrována přes dřevěné uhlí, mléko apod. Aby bylo dosaženo perfektní chuti tohoto destilátu, je nutné proces destilace a filtrace neustále opakovat. Po destilaci nastává čištění, kdy se získaný alkohol nechá prokapávat přes silnou vrstvu aktivního uhlí za účelem pročištění vodky od aromatických příměsí a zbytkových látek, které vznikly v průběhu kvašení.

Vodku můžete pít buď čistou, nebo ji můžete použít pro míchání nejrůznějších koktejlů. Do jakých míchaných nápojů se vodka hodí? Připravte si Negroni či Cosmopolitan jednoduše sami a podívejte se na návod na přípravu těchto populárních koktejlů v podání Jamieho Olivera a Riche Hunta.