Z čeho se vyrábí vodka?

5. 8. 2015

Vodka je vysokoprocentní destilát, který je populární po celém světě. Kvalita vodky je dána výrobcem, obsahem alkoholu i ingrediencemi, které byly při výrobě vodky použity. Z čeho se vyrábí vodka? Tento destilát se může vyrábět ze široké škály surovin, většina vodek se však vyrábí z obilovin. Konzument vodky však může narazit i na druhy vodek, které jsou vyrobeny z brambor či ovoce.

Vodka je destilát, který je bezbarvý, bez výraznějšího aroma a neutrální chuti, z toho důvodu se skvěle hodí jako základ pro přípravu nejrůznějších koktejlů.

Nyní si upřesníme, z čeho se vyrábí vodka a jakým způsobem. Tradičně se tento destilát vyrábí z obilí a brambor. V Evropě se však můžete setkat i s výrobou vodky z cukrové řepy, vinných hroznů, popřípadě dalšího ovoce. Například v Polsku se můžete setkat s vodkou vyrobenou z brambor či žita, ve Finsku z ječmene, ve Švédsku z pšenice. Aby byla vodka skutečně kvalitní, je nutné dodržet pečlivý proces výroby.

Surovinu, která byla pro výrobu vodky zvolena, je nutné dokonale rozdrtit a následně nechat kvasit. Takto vznikne kapalina, která se nazývá zápara, jež se ohřeje a přechází do analyzátoru, kde následně vznikne horká vodní pára, která přechází do jiného válce – rektifikátoru, v jehož jednotlivých částech se od sebe odděluje čistý alkohol od tzv. předkapu a dokapu. Aby byla vodka skutečně kvalitní, je nutné celý tento proces několikrát opakovat. Do skupiny kvalitních vodek můžeme zařadit například vodku Stolichnaya, Russkiy Standard či Beluga.

Vodku je možné vyrábět různými způsoby, vždy však musí projít procesem filtrování, kdy je v průběhu destilace vodka filtrována přes dřevěné uhlí, mléko apod. Aby bylo dosaženo perfektní chuti tohoto destilátu, je nutné proces destilace a filtrace neustále opakovat. Po destilaci nastává čištění, kdy se získaný alkohol nechá prokapávat přes silnou vrstvu aktivního uhlí za účelem pročištění vodky od aromatických příměsí a zbytkových látek, které vznikly v průběhu kvašení.

Vodku můžete pít buď čistou, nebo ji můžete použít pro míchání nejrůznějších koktejlů. Do jakých míchaných nápojů se vodka hodí? Připravte si Negroni či Cosmopolitan jednoduše sami a podívejte se na návod na přípravu těchto populárních koktejlů v podání Jamieho Olivera a Riche Hunta.