Z čeho se vyrábí tequila?

10. 7. 2015

Patříte k milovníkům či milovnicím tequily? A víte, z čeho se tento alkoholický nápoj vyrábí? Nevíte? Pak čtěte dále a zjistěte o výrobě vašeho oblíbeného alkoholu co nejvíce.

Mnozí se domnívají, že základem pro výroby tequily je kaktus, není to však pravda, neboť pravá tequila se vyrábí z rostliny agáve, která patří k sukulentním rostlinám. Rostlin agáve je však nespočet druhů, k výrobě tequily se používá výhradně modrá agáve (agáve tequilana), která se pěstuje v pěti mexických oblastech.

Sklizeň agáve je patrně tou nejtěžší částí v celém výrobním procesu, neboť je nutné plod opracovat, a to tak, že se osekávají listy, dokud člověk nebude na samotném středu, kde je plod. Listy agáve se osekávají co nejblíže plodu, zbytky totiž mohou zanechat nežádoucí hořkost. Kvůli tomu se také po zpracování a následném vaření nechává první šťáva odtéct.

Následně se agáve tři dny praží v malých dávkách v cihlových pecích, poté je za pomoci kolového lisu louhována a následně se nechá kvasit. Díky varnému a fermentačnímu procesu se škroby mění v cukry a poté i alkohol, šťáva zhoustne a začne měnit barvu z bílé do hnědé. Následně se provádí dvojí destilace za účelem vylepšení vůně alkoholu. Následuje zrání, které má vliv na kvalitu výsledného produktu. Používají se sudy po bourbonu či whisky, ale i sherry či koňaku.

Každá originální lahev musí být označena značkou „NOM“ (Normas Official Mexicana – ochranná známka) a za ním číslem, což je identifikace místa, kde byla tequilla vyrobena.

 

Podle doby zrání se rozlišují tyto kategorie tequily:

 

  • Blanco/Plata/Silver – zraje maximálně 30 dní
  • Joven/Oro/Gold – zraje maximálně 30 dní, přidává se na max. 1 % váhy lihoviny karamel, který se podílí na barvě tequily
  • Resposado/Rested – zraje 2 – 11 měsíců
  • Extra Añejo/Extra Aged – zraje déle než 3 roky, tato kategorie byla uzákoněna v roce 2007

Nyní tedy již víte, jak a z čeho se vyrábí tequila a můžete své poznatky předávat i dalším milovníkům či milovnicím tohoto úžasného alkoholického nápoje. Máte svou oblíbenou značku tequily? Podívejte se na naši kompletní nabídku tequily, doporučujeme vyzkoušet vynikající kousek Pepe Lopez za skvělou cenu, který si můžete vychutnat jak v čisté podobě, tak i jako součást tolik oblíbené Margarity.