skladem ihned k odběru
položek v nabídce
je průměrná doba doručení
Whisky Glenglassaugh v novém designu
Jak už možná víte ze staršího článku našeho magazínu, v červnu roku 2023 došlo k zásadnímu překopání základní řady palírny Glenglassaugh a představen byl také zbrusu nový design lahví. A je to celkově pecka, tak se na novinky podíváme hezky zblízka.
Historie Glenglassaugh
Palírna Glenglassaugh píše svou historii už od roku 1874, kdy ji James Moir kousek za městečkem Portsoy v oblasti Highlands založil. Destilerie, jejíž název ve skotské gaelštině znamená „šedozelené údolí“, byla už několikrát uzavřena. Její single malt whisky čekala na svůj moment. Její specifický profil se totiž nehodil do blendů, které vládly trhu.
Když palírna v roce 1986 znovu ukončila činnost, nikdo návrat nečekal. Naštěstí ji ale v roce 2008 koupila firma Scaent Group a obnovila výrobu. Palírna na oslavu představila první whisky nové éry – Glenglassaugh Revival. V roce 2013 palírnu koupila společnost BenRiach Company a s ní sem přišel také legendární Billy Walker. V roce 2016 ji pak Billy a spol. prodali Brown Formanům. S nimi se přidala další zkušená posila - Rachel Barrie. Ta za whisky Glenglassaugh stojí dodnes, stejně jako za GlenDronach a BenRiach.
Nová trojice krásných lahví
Jak už bylo řečeno, roce 2023 došlo k zemětřesení v základní řadě a NAS whisky Revival, Evolution a Torfa nahradila základní 12letá varianta, NAS whisky Sandend a kouřová Portsoy. Spolu s nimi přišel i nový design lahví a etiket.
Co se týče designu, osobně jsem byl při pohledu na láhve a etikety nadšený. Design je nevšední, svěží a nádherně propojený s příběhem palírny. Láhve mají u hrdla jemné vlnky, které působí jako vlny na hladině moře. Inspirací však nebyly mořské vlny, ale jemně zvrásněný písek na pláži v zátoce Sandend Bay, která se nachází hned pod palírnou. Skvěle vypadá i logo vsazené do skleněné láhve a světle modrá barva, která je vidět na korcích i etiketách, působí lehce a moderně. I když je to otázka osobního vkusu, já designu zkrátka tleskám.
A co chuť? Hahá… I tady se musím spokojeně usmívat. Starší plnění nebyla špatná, ale tady jsme upřímně trochu jinde a nový směr mi velmi sedí.
Glenglassaugh 12
Vlajková loď palírny, 12letá single malt whisky, lahvovaná v síle 45 %, zrála v kombinaci sudů po bourbonu, sherry a červeném víně. Je to krásně pitelná, relativně plná whisky s tóny datlí, zralého ovoce, sladkosti karamelu a koření. Červené víno je do whisky příjemně propsané a přináší v pozadí tóny červeného bobulového ovoce.
Glenglassaugh Sandend
Whisky bez udání věku, která zrála v kombinaci sudů po bourbonu, sherry a manzanille. Lahvována byla v síle 50,5 % a mě velmi mile překvapila tóny exotického ovoce. Svěží whisky, která vám v ústech navodí dojem ananasové zmrzliny s vanilkou a meruňkovým sorbetem s karamelem. Osobně je to můj favorit z nové trojice.
Glenglassaugh Portsoy
Kouřovka pojmenovaná po nedalekém městečku zrála blíže nespecifikovanou dobu v sudech po bourbonu, sherry a portském. To se s kouřem krásně doplňuje. Očekávat můžete střední kouř se sladkostí karamelu, lesního ovoce a v chuti vše doplní uzené mandle a závan mořského vzduchu. Síla 49,1 % whisky sluší!
Celkově jsem z nových whisek Glenglassaugh nadšený a na to, že jde o core range produkty v příjemné cenové hladině, jsou vážně skvělé! Jen tak dál a rozhodně budu novinky z téhle palírny sledovat.