skladem ihned k odběru
položek v nabídce
je průměrná doba doručení
Víno ke štědrovečerní večeři: Od kapra po cukroví
Štědrovečerní večeře je pro řadu lidí vybočením z běžného jídelníčku. Vánoční rybí polévka, smažený kapr, bramborový salát – tyhle pochoutky si v některých rodinách dopřávají opravdu jen jednou ročně. A taková příležitost si žádá skvělý vinný doprovod.
Připravili jsme proto pro vás tipy na česká i zahraniční vína, která slavnostní tabuli doplní. Zkrátka víno k rybí polévce, hlavnímu chodu i k dezertu. Při výběru jsme mysleli i na moderní vánoční pokrmy, jako je třeba losos, který kapra v menu často nahrazuje, nebo vegetariánské varianty, jako je obalovaný celer či smažený sýr. A přidali jsme i nealkoholické alternativy pro abstinenty. Tady jsou naše tipy na nejlepší vína na Vánoce.
Sekt k vánočnímu stolu: Aperitiv na Štedrý večer
Ještě než se na stůl dostane první chod, je tu prostor pro aperitiv. Slavnostní příležitost láká k využití tradičních bublinek. Pokud si na šumivá vína potrpíte, směle do toho. Sáhněte ideálně po kvalitním šampaňském nebo cenově dostupnějším crémantu. Aperitiv povzbudí chuť k jídlu a připraví žaludek na nadcházející kulinární smršť. Místo šumivého vína můžete servírovat také silnější fortifikovaná vína, jako je například portské, případně sklenku vermutu. Jakákoliv z těchto dobrot poslouží zároveň jako víno na vánoční přípitek.
Varianta pro abstinenty: V nabídce dnes už najdete celou řadu nealkoholických šumivých vín i nealkoholických alternativ například vermutu. Bublinky také skvěle nahradí nealkoholický aperitiv Crodino v bylinné nebo pomerančové verzi.
Jaké víno na Štědrý večer? Párujeme k celému menu
Víno k rybí polévce i vývaru
Když přijde na štědrovečerní polévku, rozdělí se národ na dva tábory – zastánce tradiční rybí polévky a zastánce vývaru (s knedlíčky, nudlemi či obojím, hovězí či zeleninový). Pokud patříte k týmu rybí polévka, doporučujeme podávat lehčí bílé víno, třeba oblíbenou „Rulandu“ nebo Veltlínské zelené. K hovězímu či zeleninovému vývaru můžete zkusit voňavé Chardonnay, nebo se podržet fortifikovaného vína z přípitku a popíjet sherry či Madeiru. Kapku můžete při vaření přidat i rovnou do polévky.
Jaké víno k rybě: Víno ke kaprovi i moderním variacím
Obalovaný a smažený kapr jako tradiční vánoční pokrm v duchu moderních trendů často ustupuje lehčím a zdravějším alternativám, jako je lososový steak nebo candát. V některých případech nejde o odlehčení, ale typickou chuť kapřího masa, a tak se místo ryby servíruje vepřový či kuřecí řízek v trojobalu. Vegetariáni pak sahají po obalovaném celeru, eidamu či hermelínu.
Počítáme-li s tím, že ve všech případech párujeme víno k bramborovému salátu, dají se jídla rozdělit do dvou skupin:
-
Víno ke smažené rybě volíme spíše plnější a s vyšší kyselostí, aby se v kombinaci s těžkým, hutným pokrmem prosadilo. Skvělé suché víno na Vánoce jsou třeba ryzlinky, jejichž výraznější kyselinka tu příjemně vynikne. Ryzlink není jen ideální bílé víno ke kaprovi, ale také pro doplnění obalovaného řízku nebo smaženého sýra či celeru.
-
Jemné ryby jako jsou losos, candát nebo pstruh si budou rozumět se šampaňským, s Chardonnay i méně výraznými, suchými bílými víny, například Pinot blanc. Jako vánoční víno k lososu můžete vyzkoušet také lehká růžová vína. Červené víno k rybě se obecně nedoporučuje, protože ji svou výraznou chutí přebije. Patříte-li k příznivcům hutnějších červených vín, počkejte s nimi raději na další chod.
Varianta pro abstinenty: Trh s nealkoholickými víny zažívá v posledních letech obrovský boom. Můžete si vybírat hned z několika variant vín k vánočním pokrmům. V této kategorii doporučujeme šťavnatý šumivý či tichý ryzlink nebo nealko Chardonnay.
Víno k vánočnímu cukroví a dezertům
Nálada je napjatá, děti se nemohou dočkat sprintu ke stromečku, ale vy byste si ještě dali dezert? V takovém případě máte dvě možnosti.
-
Dezertem a digestivem v jednom mohou být opět fortifikovaná nebo přirozeně sladká vína. Patří sem například slámová vína, při jejichž výrobě vinaři pracují s hrozny sušenými na slámě, ledová vína z přemrzlých hroznů nebo botrytická vína. Oblibě se těší i maďarská tokajská vína.
-
Tato sladší vína využijete jako doprovod i pokud se po večeři rozhodnete servírovat pár kousků cukroví. S jednou výjimkou, kterou musíte vyzkoušet. Šumivé víno na Vánoce doporučujeme servírovat v kombinaci s vanilkovými rohlíčky. Jemné ovocné perlení si s výrazně sladkým křehkým pečivem dokonale rozumí a je to prostě nadpozemský zážitek.
A co děti? Aby to čekání na Ježíška ještě chvilku vydržely, můžete jim k cukroví naservírovat nealkoholický punč. Hned dva recepty najdete v našem vánočním článku.
Pozor na teplotu: Jak servírovat jednotlivé typy vín
I to nejlepší víno může zklamat, když ho servírujete při nesprávné teplotě. A protože, jak jsme se právě přesvědčili, o Vánocích podáváme především bílá a šumivá vína, nezapomeňte je včas vychladit. Pokud nedisponujete speciální vinotékou, postačí lednice. Jen počítejte s tím, že dosáhnout ideální teploty vínu chvíli trvá. Bílá vína se doporučuje chladit na 8 až 12 stupňů, šampaňské a jiná šumivá vína pak na 6 stupňů. Jediné, co může zůstat venku, jsou fortifikovaná vína. Těm sluší pokojová teplota.
A v jakých sklenicích vína podávat? Bílým vínům prospěje vyšší, mírně baňatá sklenička s lehce uzavírajícím se tvarem, u šampaňského můžete zvolit vysokou sklenku typu flétna nebo elegantní baňku s uzavřeným tvarem. Fortifikovaná vína se zpravidla pijí z menších likérek na stopce, ale uplatníte i klasickou degustační sklenku typu Glencairn.
Teď už stačí jen vybrat ta nejlepší zahraniční či česká vína na Štedrý večer a počkat, až zazvoní zvoneček. Na zdraví!