Trestuhodně dobrá australská vína 19 Crimes

17. 2. 2022 | Iveta Steinerová
Kategorie: Wine

19 crimes vínaV 17. a 18. století bylo z Velké Británie do Austrálie transportováno asi 162 000 mužů a žen, kteří byli odsouzeni a vyhoštěni ze země za spáchání nejméně jednoho ze seznamu 19 zločinů. Vína 19 Crimes vznikla jako připomínka vězňů, které poslali na zdevastované ostrovy kolonizované Austrálie. „Jen ti, kdo stáli za mřížemi a slyšeli rámus ďáblů a děsivé zvuky zoufalství, si dokážou představit hrůzy podpalubí odsouzené lodi.“ To jsou slova jednoho z odsouzených trestanců, Johna Boyle O'Reillyho. 

Značka 19 Crimes stojí na skutečných příbězích těchto zločinců s nelehkým osudem. Korky jednotlivých láhví jsou očíslované od 1 do 19 a na každém je vepsán jeden zločin. Pokud si navíc do telefonu stáhnete aplikaci 19 Crimes App, při načtení etikety před vámi příběh ožije.    

Projekt 19 Crimes je originální, tahle kvalitní australská vína jsou zajímavá nejen svou chutí, ale i „mluvící“ etiketou. Do České republiky se dováží celkem pět 19 Crimes vín, my vám nabízíme tři nejzajímavější.

19 Crimes Banished Dark Red

Jedná se o cuvée, kde převažuje odrůda Syrah. Víno má temnou barvu, aroma sirupu z lesních plodů a jeho chuť je plná, hřejivá, s tóny třešní srdcovek, švestkových povidel a lehce kořeněnou dlouhou dochutí.  

Tvář z etikety: James Wilson (1836 – 1921)

„Drahý příteli, pamatuj, že tohle je hlas z hrobky. Cožpak tohle není živoucí hrob?“ - James Wilson

Ačkoli je jeho příběh před vyhoštěním zahalený tajemstvím, život militantního irského nacionalisty Jamese Wilsona v Austrálii zachytil jeho dopis „Hlas z hrobky“, kde podrobně popisuje zážitky z trestanecké kolonie. 

V roce 1874 ho tajně poslal newyorskému novináři irského původu, Johnu Devoyovi, a ten se pustil do organizace velké záchranné akce. Mezi americkými Iry vybral peníze, za které na radu uprchlíka z australského vězení Fremantle Johna Boyla O'Reillyho (tvář z etikety Red Wine) koupil velrybářskou loď Catalpa​. Ta doplula do mezinárodních vod u Rockinghamu v západní Austrálii a 17. dubna 1876 v 8:30 se na ni nalodil Wilson a pět dalších Feniánů pracujících za vězeňskými zdmi: Thomas Darragh, Martin Hogan, Michael Harrington, Thomas Hassett a Robert Cranston. Na palubě Catalpy pak byli převezeni do Ameriky.

19 Crimes The Uprising

The Uprising je červené víno, které zrálo z části v sudech po rumu. Tvoří ho odrůdy Shiraz, Cabernet Sauvignon a Grenache. Při prvním nádechu cítíme silné aroma ostružinového džemu, černého rybízu a třešní. Chuť je mohutná, svíravá, s tóny koření, především badyánu, sherry a s lehkým kouřovým podtónem. 

Tvář z etikety: Cornelius Dwyer Kane (1839 – 1891) 

Cornelius Dwyer Kane byl advokátní koncipient ze Skibbereenu v irském hrabství Cork, odsouzený za vlastizradu kvůli účasti v republikánském povstání roku 1867. Kane, transportovaný na palubě lodi Hougoumont, byl v roce 1871 podmínečně omilostněn, do Irska se ale vrátit nesměl. Se svou ženou a dětmi se už nikdy neshledal. Usadil se v Queenslandu a stal se státním úředníkem.

19 Crimes Chardonnay 2018  

Víno má zlatavou barvu a aroma exotického ovoce a sladkého koření. Chuť je plná, s tóny sušené papáji, manga a výraznými dřevitými tóny. 

Tvář z etikety: Jane Castingsová (1813 – 1895)

Jane Castingsová byla zatčena a odsouzena za to, že v anglickém Leicesteru prodávala kradené zboží (sýr a slaninu). Vycvičila a zaplatila skupinu dospívajících chlapců, aby ukradli zboží, které požadovala. V roce 1846 Jane opustila manžela a děti a byla na sedm let převezena lodí Sea Queen do Van Diemen’s Land v Tasmánii.

Další láhve 19 Crimes

19 Crimes Red Wine - na etiketě je John Boyle O'Reilly. Někteří deportovaní muži překonávali nepřízeň osudu. Jiní z toho dělali umění. V roce 1867 byl John Boyle O'Reilly odsouzen k trestu smrti. O'Reilly však nebyl obyčejný trestanec. Během trýznivé cesty do Austrálie publikoval poezii, a jakmile tam byl, přelstil vězeňské stráže, aby utekl do Ameriky. 

Cabernet Sauvignon - na etiketě je Michael Harrington, britský branec, který se stal nechvalně známým trestancem. Proslavil se jako organizátor jednoho z nejodvážnějších útěků z Austrálie. V roce 1876 se Harrington spolu s šesti dalšími postavil silnému tajfunu v malé veslici, aby se nalodil na americkou velrybářskou loď Catalpa.

Děsivé dějiny daly vzniknout skvělým vínům z Austrálie. Poznejte příběhy trestuhodně dobrých vín 19 Crimes.

Vyzkoušejte dobroty z článku