skladem ihned k odběru
položek v nabídce
je průměrná doba doručení
Veganská vína: Jak najít a vybrat ta nejlepší
Možná by vás právě u vína nikdy nenapadlo pátrat po veganském původu. Víno se přece vyrábí kvašením hroznů vinné révy, tak jak by mohlo obsahovat živočišné produkty? Faktem je, že ve vinařství se živočišné produkty využívat mohou. A vinaři v současné době nemají povinnost tuto skutečnost na láhvích uvádět.
Vegan vína se těší popularitě nejen mezi vegany, ale také mezi milovníky vína, kteří vyhledávají eticky vyráběné produkty. Ve valné většině případů se totiž vyrábějí s ohledem na udržitelnost a jedná se o bio veganská vína, která nezatěžují životní prostředí. V neposlední řadě má veganské víno zdravotní přínosy, protože zpravidla mají nižší obsah síry.
V tomto článku se podíváme na to, jaká kritéria musí veganská vína splňovat a přidáme tipy na značky veganských vín, které stojí za vyzkoušení.
Co je veganské víno? Výroba a složení vegan friendly vín
V případě veganského vína výroba probíhá tak, aby se v žádné její fázi nevyskytly živočišné produkty. Kritickým okamžikem je tu takzvané „školení vína“, tedy poslední fáze výrobního procesu před samotným lahvováním, kdy se dolaďují vlastnosti vína pomocí čiření, filtrace a zrání v nerezových tancích nebo dubových sudech.
V konvenčním vinařství se často využívají takzvaná čiřidla, která pomáhají víno čistit od nečistot a sedimentů. K čeřidlům patří například bentonit, tedy čedičový jíl, rostlinné taniny, aktivní uhlí nebo luštěninový protein. Při čištění vín se ale může uplatnit také želatina, kasein (mléčná bílkovina), šlehaný vaječný bílek nebo chitosan z krunýřů mořských živočichů. Ačkoli se čiřidla před lahvováním z vína filtrují a ve výsledném produktu jich najdete sotva stopové množství, je jejich přítomnost během výroby v rozporu s myšlenkou veganství. Veganská vinařství používají striktně čiřidla rostlinného a minerálního původu.
Jak poznat veganské víno?
Evropská legislativa v současné době po vinařích nevyžaduje uvedení typu čiřidla použitého při výrobě konkrétního vína. Celá řada přírodních vín vegan podmínky splňuje, protože nejčastěji používaným čiřidlem je v současné době už zmíněný bentonit, ale na láhvi tuto informaci zpravidla nenajdete.
Chcete-li mít absolutní jistotu, že vámi vybrané víno je veganské, držte se následujících tipů:
-
U některých veganských vín etiketa ponese mezinárodní symbol vegan certifikace vína nebo alespoň textové označení. Zpravidla se jedná o láhve z vinařství, která si zakládají na tom, že vyrábějí udržitelná vína a původ všech ingrediencí pečlivě hlídají. V naší nabídce jsou to například italská vinařství 47 Anno Domini a Rebuli, která u svých ekologických vín veganské složení zaručují.
-
Sáhněte po naturálních nefiltrovaných vínech, kde je velmi malá šance, že víno bylo během výroby čištěno s využitím jakýchkoli čiřidel.
-
Sledujte při nákupu veganských vín recenze na specializovaných stránkách věnovaných veganskému životnímu stylu. Zkusit můžete třeba databázi Barnivore, kde najdete nejlepší veganská vína na jednom místě.
-
Kde koupit veganské víno? Chcete-li mít jistotu, nekupujte veganské víno online. Místo toho zkuste kamennou prodejnu, kde si můžete vybranou láhev osobně prohlédnout, případně zkonzultovat se zkušeným personálem.
Vychutnejte si vína s čistým svědomím. Ať už vyznáváte veganství nebo ne, stojí za to je ochutnat. Na zdraví!