Ochutnejte vína ZD Němčičky

24. 9. 2021 | Iveta Steinerová
Kategorie: Wine

Vinařství ZD Němčičky

V dnešním článku si představíme další ze skvělých vinařství. Tentokrát se vydáme do obce Němčičky u Židlochovi​c, kde v minulosti působilo zemědělské družstvo. Dnes je ZD Němčičky vinařstvím se skvělou pověstí a řadou ocenění. Jejich bílá vína ani červená vína by rozhodně neměla ujít vaší pozornosti.

Zemědělské družstvo Němčičky

​Němčičky jsou obcí s dlouhou vinařskou historií, sahající do 14. století. Najdete je v okrese Břeclav a vinařsky spadají pod Velkopavlovickou oblast. Němčičky však nejsou proslulé jenom vínem, ale i například nejníže položeným lyžařským areálem ve střední Evropě. Leží v nadmořské výšce pouhých 180 metrů. V létě tu můžete odpočívat u krásného moderního bazénu s několika atrakcemi a na své si přijdete i s dalším sportovním vyžitím. Milovníci přírodních scenérií mohou dojít na 1,5 km vzdálenou rozhlednu Kraví hora, kde je nádherný výhled do širokého okolí.

V Němčičkách funguje hned několik vinařství. Některá nenápadná lehce přehlédnete, jiná jsou viditelnější. ZD Němčičky se vám rozhodně minout nepodaří. Nachází se kousek od sportovního areálu a na první pohled prozradí původ písmen ZD – skutečně vypadá spíše jako zemědělské družstvo. Že se jedná o vinařství, prozradí moderní vinotéka u silnice. Má prostorné parkoviště a téměř neomezenou otevírací dobu včetně víkendů. Pokud se rozhodnete zůstat přes noc, je k dispozici i nově zrekonstruovaná ubytovna. V areálu je rozlehlá zahrada s pergolou, pohodlná lehátka a několik stylových grilů. Připravuje se i jezírko a zázemí pro svatby či oslavy.

ZD Němčičky vzniklo v roce 1992 za účelem pěstování vinné révy, polnohospodaření, pěstování meruněk v biokvalitě a chovu prasat. Další podnikatelský nápad přišel o několik let později – chov daňků. Tento záměr však nevyšel, zvířata utekla dírou v plotě a už se je nepodařilo chytit. Daňci​ se pak přemnožil a k dnes nelibosti místních ničí vinohrady.

Víno z Němčiček

Nová éra Vinařství Němčičky

V roce 2014 nastal zlom. Družstvo, do té doby zaměřené na prodej hroznů, burčáku a sudového vína, se rozhodlo změnit filosofii, vybudovat vinařství a věnovat se výrobě kvalitních vín. O rok později najali nového sklepmistra, zrušili prodej burčáku a sudového vína, nakoupili moderní technologie pro zpracování vína a začala nová éra. Nutno říct, že velmi úspěšná. Prodeje vín Němčičky stoupají a ceny se jen hrnou:

  • ZD Němčičky má svá vína v Salonu vín České republiky
  • 2x vyhráli ocenění Můj vinař na soutěži Vinař roku,
  • jsou jedním ze dvou vinařství, kterému se podařilo na Králi vín vyhrát jak šampiona celé soutěže, tak i nejlepší kolekci vín. 

Od roku 2018 je ve vinařství sklepmistrem Jaroslav Jakubec, který vína tvoří srdcem a odměnou mu je rostoucí řada ocenění. Za poslední 3 roky získala vína od ZD Němčičky více než 200 cen. Vinařství dále rozšiřuje své zázemí a modernizuje. V loňském roce zakoupili technologii pro kryomaceraci vín, která umožňuje lepší extrakci aromatických látek do vína. 

Vyberte si z nabídky ZD Němčičky

Vinařství aktuálně obhospodařuje 92 hektarů vinic a ročně vyrobí 150 tisíc lahví různých odrůd. Od tradičního Sauvignonu, Tramínu červeného nebo Ryzlinku rýnského, až po moderní odrůdy, jako je Hibernal. Vybraná vína nechávají ve vinařství také zrát ve 25 barikových sudech, 12 dubových sudech o objemu 500 litrů a 2 nových sudech o objemu 3000 litrů. 

ZD Němčičky panuje mladý duch, což je vidět na řadě s hravým názvem Happy Wife Happy Life (Spokojená žena, spokojený život), k​terá samozřejmě není určena jen pro ženy, ale pro všechny, kdo mají rádi svěží vína. Znalci si přijdou na své v řadě vín Battonage a pro milovníky vín zrajících v bariku jsou určena vína Grand Vins. Na alkohol.cz z ní najdete třeba Frankovku a Veltlínské zelené.

Na zdraví!

 

Vyzkoušejte dobroty z článku