skladem ihned k odběru
položek v nabídce
je průměrná doba doručení
Novinka: Malosériová skotská whisky Deerstalker 12y
Když se objeví whisky z destilerie, jejíž produkci u nás běžně neochutnáte, je to důvod k velké radosti. A tu my teď máme. Na Alkohol.cz vítáme nezávislého bottlera Deerstalker a s ním i malosériovou dvanáctiletou whisky Deerstalker. Není tajemství, že se jedná o single malt whisky z palírny Balmenach. Zrála v sudech po bourbonu, a to minimálně 12 let, než byla lahvována v síle 43 %. Ve whisky ucítíte zralé ovoce, dřevo a koření. V chuti se přidají tóny zázvoru a medu.
O Balmenach Distillery
Balmenach je u nás velkou neznámou. Není divu, vždyť oficiální stáčení z této palírny v současnosti neexistuje. Palírnu založil v roce 1824 James MacGregor, tehdy ještě pod jménem Balminoch. Whisky byla vždy prodávána především do míchaných whisky. Až v roce 1992 jsme se dočkali prvního oficiálního stáčení. Jednalo se o 12letou Balmenach a byla součástí známé série Flora & Fauna, která se těšila velkému úspěchu. Bohužel, dnes láhev seženete maximálně v aukcích, již se neprodává. Stejně jako další oficiální stáčení z let 2000-2002, kdy vyšla postupně 27letá, 28letá a nakonec ještě 25letá verze, která je zároveň posledním vydaným stáčením.
Se single malt whisky z palírny Balmenach jsme se mohli setkat v rámci lahvování nezávislých stáčíren jako jsou Berry Bros, Atom Brands, Blackadder či Cadenhead’s. Vždy šlo ale o limitované edice, někdy i single casky v malém počtu kusů. Deerstalker je tak, dá se, říct jakousi „nezávislou základní řadou“ téhle whisky. Vychází od roku 2010 a jedná se o láhev, kterou lze za hranicemi běžně sehnat. A ochutnat jedinečnou whisky z palírny Balmenach můžete i vy.
Deerstalker: Whiskoví stopaři jelenů
Deerstalker je značka nezávislého stáčení, která vznikla již v roce 1880. Její název je inspirovaný skotskými „stopaři“ jelenů (deerstalkers). V podstatě je můžeme připodobnit k naším myslivcům. Deerstalkers byli muži, kteří v těžkém terénu skotské vysočiny pronásledovali stáda červených jelenů. Ti ve Skotsku nemají přirozeného predátora a stopaři tak jejich lovem bránili přemnožení vysoké zvěře.
Byla to náročná činnost, často se vláčeli v dešti v promočeném terénu, v drsné skotské divočině navíc nebývá zrovna teplíčko. Proto s sebou nosili placatku s whisky, aby se zahřáli. Zároveň pro ně byla typická speciální čepice, kterou proslavil nejvíce Sherlock Holmes ve svých detektivkách. Té se začalo říkat „deerstalker“, právě podle těchto lovců.
Počíhejte si na parádní skotskou whisky Deerstalker. Nebudete zklamaní.