Nová kauce je horší než metanol, stěžují si likérky. Některé končí.

2. 10. 2013

Přežili období, kdy lidé ze strachu pili málem jen vodu, přežili generální zákaz prodeje tvrdého alkoholu, ale nemusí přežít letošní rok. Chystaný zákon, inspirovaný metanolovou kauzou, při níž zemřelo několik desítek lidí, staví výrobcům alkoholu tak tvrdé podmínky, že někteří zvažují uzavření provozoven."K prvnímu lednu 2014 definitivně končím s výrobou," naštvaně konstatuje majitel oderské Likérky Koláček Tomáš Koláček. "Poslanci schválili naprosto diskriminační zákon, likvidační pro malé a střední podniky. Dát jistinu pět milionů korun, to je absolutní nesmysl, to nikdo nemá," vysvětluje.

"Až naši zákonodárcidostanou rozum, bude líp," přidává se majitel Beskydské likérky ze Starého Města Libor Pastorek. "Pro ministra financí je možná pět milionů brnkačka, za něj to zaplatí jeho chlebodárci, ale za nás to nikdo nedá," naráží majitel likérky na téměř zázračné objevení dárců, kteří současnému ministru financí Janu Fischerovi splatili dluhy z prezidentské kampaně."Je to hodně na hraně. Banky nejsou příliš ochotné poskytovat v tomto oboru bankovní záruky a dát ze svého půl milionu, nebo pět milionů, je prakticky nemožné, to si nemůže nikdo dovolit," dodává Pastorek.

Podle rozhodnutí zákonodárců by měli mít od příštího roku výrobci lihovin zaplacenou kauci. Ti, kteří odeberou maximálně 25 tisíc kolků, mají zaplatit půl milionu korun, větší výrobci pak pět milionů. "A v tom je další nesmysl toho zákona, je vidět, že ti lidé vůbec neuvažují. Kolky se dají používat na lahve od 0,6 do tří litrů. Což je pětinásobný rozdíl. My, co děláme chuťovky, likéry, nemůžeme dělat třílitrové balení. A to bude dělat kdo?" ptá se Pastorek. Problém v novém zákoně vidí i jednatel společnosti Herba Alko ze Štítiny na Opavsku Slavoj Hřebíček. "Nový zákon znamená pro všechny malé a střední výrobce alkoholu obrovský problém. Už několik týdnů uvažujeme, co budeme dělat, jak se k němu postavíme.Nejde jen o těch pět milionů. K tomu je třeba připočíst spotřební daň, u nás ta kauce dělá tři miliony. To je dohromady osm milionů. To je více, než činí majetek firmy. A to patříme mezi patnáct až dvacet největších v republice," přibližuje další problémy chystaného zákona jednatel.

Zákon šitý pro velké likérky, říkají drobní výrobci

"Nějaké přísliby bankovních garancí už snad máme, ale i tak každý den řešíme, jak se s tou situací vyrovnat. Ony ani ty bankovní garance totiž nejsou zadarmo. Kauci navíc budou muset složit i všechny velkoobchody, které obchodují s alkoholem. Ty to položí. Zůstane pár velkých, zbytek asi půjde na pracák," předpovídá Hřebíček.

Tomáš Koláček z Oder už své lidi propustil: "Na trhu zůstane pět šest velkých firem, pro které byl ten zákon udělán. Ostatní skončí. A ty firmy si pak rozdělí trh. Když jsme přitom dávali návrhy, které by celý problém řešily, smetli je ze stolu. Navrhovali jsme, aby měl každý kolek své sériové číslo. Neprošlo to. Takže se s nimi bude moci čachrovat jako dříve. U mě pracovalo deset lidí. Všechny jsem už propustil, zůstaly jen dvě holky, které jsou na nemocenské, čistím sklady, prodávám zbytky zásob. Pak zavřu úplně," dokončil Koláček.

Zdroj:http://ekonomika.idnes.cz/problemy-moravskoslezskych-likerek-kvuli-kauci-f6j-/ekonomika.aspx?c=A130930_1982853_ostrava-zpravy_jog