Nejdražší alkohol: Připijete si tekutým zlatem?

7. 7. 2021

Nejdražší alkohol

Alkohol už dávno není jen záležitostí běžné konzumace. Sáhnete-li po skutečných pokladech v kategorii luxusního alkoholu, můžete v jediném doušku snadno spolknout pěkných pár tisícovek. Dolarů. Investiční láhve se staly žádaným sběratelským artiklem i předmětem aukcí. Hodnota sbírek luxusních whisky a dalšího investičního alkoholu se může vyšplhat do astronomických částek. A obsah láhví přitom možná nikdo nikdy neochutná. 

Ať už patříte do skupiny, která své tekuté poklady pečlivě ukládá do poliček, nebo si raději láhev užijete bez ohledu na její cenu, pojďte s námi nahlédnout do světa nejdražšího alkoholu. Ale možná si k tomu čtení něco nalijte, některé ceny jsou skutečně závratné. Výčet láhví není kompletní, ale pro představu jistě poslouží.

Nejdražší whisky na světě

Whisky umí být pořádně drahá legrace. Ze skotských palíren na tomhle poli exceluje třeba palírna Macallan. V roce 1986 uvolnili 40 láhví whisky, která od roku 1926 odpočívala v sudech po sherry. Po 12 láhvích dostali umělci Peter Blake a Valerio Adami, jednu ručně ozdobil irský malíř Michael Dillon. Zbytek dostal etiketu série Fine and Rare. Láhev The Macallan 1926 s malbou Michaela Dillona se v roce 2018 v Londýně vydražila za více než milion liber (přes 29 milionů korun) a patří k těm vůbec nejvzácnějším na světě. V následujícím roce se dražil také sherry sud plný 30leté whisky Macallan. Jeho cena se v Hong Kongu vyšplhala v přepočtu na více než 12 milionů korun.

Mezi legendární láhve patří i ty ze skotské palírny Glenfiddich. Třeba Glenfiddich Janet Sheet Roberts Reserve 55y, která vznikla na počest vnučky zakladatele palírny, Williama Granta. Ta se stala nejstarší obyvatelkou Skotska a tak ji Glenfiddich poctil jednou z nejstarších whisky světa. Existuje jí pouhých 11 láhví, jedna za každé desetiletí Janetina výjimečného života. Palírna je dražila v charitativních aukcích a pro dobrou věc vynesly přes 400 tisíc liber. Jediná z nich se v roce 2012 prodala za 94 000 dolarů (2 miliony korun.)

Mezi japonskými whiskami drží aktuálně rekord Card Series, za kterou stojí Hanyu Ichiro a která se prodala za 917 tisíc dolarů, tedy za téměř 20 milionů korun. Série se skládá z 54 single-cask whisky lahvovaných mezi roky 1985 a 2014. Destilerie v roce 2000 zavřela své brány, ale zakladatelův vnuk navzdory tomu sérii dokončil. Na světě pravděpodobně existují jen 4 kompletní sady láhví. Nejdražší samostatnou lahví japonské whisky je pak 50letá Yamazaki, která v roce 2018 změnila majitele za 343 tisíc dolarů, tedy téměř 7,5 milionu korun.

Drahé whisky Glenfiddich

Nejdražší rum světa

I mezi třtinovými lahůdkami existují láhve, nad jejichž cenovkou by se člověku zapotily brýle. Třeba takový na první pohled nepříliš luxusní rum značky J. Wray and Nephew z roku 1940, ve kterém se podle odborníků nachází až 25leté rumy, tedy rumy z roku 1915. V současné době téhle jamajské vzácnosti existují už jen 4 neotevřené láhve a cena každé se šplhá na úctyhodných 40 tisíc liber (1,15 milionu korun). Je považovaný za nejdražší rum na světě.

Dalším zářezem téhle značky v luxusním žebříčku je rum J. Wray and Nephew President’s Reserve, který se zrodil u příležitosti návštěvy amerického prezidenta na Jamajce v roce 1982. Vzniklo ho pouhých 12 láhví, do kterých putovaly rumy uložené na Mona Estate v roce 1906. Po více než 50 příhozech si tuhle specialitu do sbírky uložil zájemce z Itálie. Za krásných 31 500 liber, tedy 933 tisíc korun.

Luxusní rumy trinidadské palírny Angostura se úspěšně draží i na Alkohol.cz, ale s touhle specialitou jsme tedy čest neměli. V roce 2012 slavil Trinidad 50. výročí své nezávislosti a u téhle příležitosti vznikla limitovaná edice Angostura Legacy. Pouhých 20 stříbrem dekorovaných křišťálových karaf v dřevěném boxu s hedvábnou výstelkou. Každou z nich zdobí stříbrná zátka s motivem vzácného trinidadského motýla na stvolu cukrové třtiny a uvnitř se nachází směs 7 raritních rumů palírny o stáří minimálně 17 let. Prodejní cena byla lidových 25 tisíc dolarů, tedy něco málo přes půl milionu korun.

50. výročí nezávislosti oslavuje i další z luxusních kousků. Tentokrát se jedná o ostrov Jamajka a destilerii Appleton Estate. Appleton Estate 50y jsme dokonce měli v nabídce i u nás. V roce 2012 ho palírna uvedla jako nejstarší rum na trhu. 50letého blendu ze sudů tak vzácných, že byly údajně ve sklepeních Appletonu připoutané řetězy k podlaze, existuje celkem 800 číslovaných láhví. Dnes patří k vyhledávaným kouskům v aukcích investičního alkoholu. Jejich cena se pohybuje kolem 100 tisíc korun.

V žebříčcích se dále objevují poklady jako Trois Rivieres Millesime 1980, Brugal Papa Andres, Clement Tournaire 1966, Havana Club Máximo Extra, Gosling's Auld Trophy Rum, Bacardi de Maestros de Ron Vintage MMXII nebo Dalmore 62. 

Nejdražší rumy - Appleton Estate

Nejdražší koňak na světě

Nejdražší láhve bývají velmi často nenápadné, jen jsou zkrátka vzácné nebo velmi staré. Pak existují kousky, u kterých jedním z důvodů pro vysokou cenu je i láhev samotná. Je to třeba případ nejdražšího koňaku na světě – Henri IV Dudognon Heritage Cognac Grande Champagne. Jeho křišťálovou láhev zdobí 24karátové zlato, platina a 6500 briliantů. Neméně vzácný je ale její obsah. Tenhle luxusní koňak je totiž až sto let starý. Láhev se prodává za 2 miliony dolarů, tedy téměř 43 milionů korun.

Podobně je na tom další z nejdražších koňaků – Hennessy Beauté du Siècle. Litrová láhev spočívá v servírovacím stolku vyrobeném  z hliníku s bronzovými detaily. Limitovaná edice těch nejvzácnějších eaux-de-vie domu Hennessy o stáří 80-150 let vznikla v počtu pouhých 100 kusů pro Kiliana Hennessyho. Vytvořil ji francouzský umělec Jean Michel Othoniel a její cena se pohybuje jen lehce pod 200 000 dolary, tedy přes 4 miliony korun.

V kontrastu s opulentními láhvemi se roce 2020 na přední příčky mezi koňaky dostala učiněná Popelka – Gautier Cognac 1762. Jde o oficiálně nejdražší koňak, který se kdy v aukci dražil. Do dnešního dne se dochovaly jen tři láhve téhle rarity a všechny stále mají původní etiketu. Tři láhve jsou podle své velikosti označované jako Velký bratr, malá sestra a malý bratr. Velký bratr se prodal za 59 500 dolarů.

Investiční láhve - koňak

Nejdražší vodka na světě

Pokud se vám doteď protáčely panenky, připravte se. Svět vodky je totiž úplně někde jinde. Když hledáte tu nejdražší, nemusíte hledat dlouho. Značka Billionaire Vodka má totiž tohle označení přímo v mottu. K láhvi Billionaire vodky patří také exkluzivní kartička asistenční služby, která pro vás 24/7 zařídí cokoliv si budete přát. Bude-li to legální. Zamluví vám lístky na vybrané společenské události, dostane vás na červený koberec, naplánuje svatbu nebo rezervuje dovolenou. Ve 20 světových jazycích. Stačí si pořídit některou z jejich láhví, kterou vám osobně doručí až ke dveřím vybraným způsobem – letecky, lodí nebo vozem.

Billionaire Vodka se vyrábí z pramenité vody ze zdroje nedaleko anglického hradu Caverswall, která má údajně léčivé účinky. Je filtrovaná přes led, přes uhlíky ze severské břízy a pak přes písek z drcených diamantů. Vodka pak putuje do láhví z platiny a rhodia, zdobené diamanty. Cena za jednu je 3,7 milionu dolarů. Krásných 79 milionů korun.

Za polovinu, tedy 1,3 milionu dolarů, můžete pořídit Russo-Baltique vodku, za kterou stojí výrobce vozů Russo-Baltique. Její láhev je uschovaná v replice přední části automobilů této značky, vyrobené ze zlatých mincí ražených mezi lety 1908 a 1912. Uzávěr je z bílého a žlutého zlata a najdete na něm majestátnou repliku orla vyvedenou v diamantech. Láhev samotná je z neprůstřelného skla, aby ani kapka nepřišla nazmar v případě pádu.

A to je pro dnešek vše. Zapalují se vám investorská lýtka? Nahlédněte do naší kategorie luxusních a investičních láhví. Nebo zkuste štěstí v aukci

Nejdražší vodka

Na zdraví!