Může pití alkoholu podpořit zdraví i krásu žen? Ano!

2. 12. 2014

Alkohol – jed, nebo lék? My říkáme lék a prostředek, díky kterému, dámy, můžete být krásnější, štíhlejší a možná i těhotné. Ale pozor! Toto neplatí, pokud byste vypily více než dvě piva desítky nebo dva decilitry vína denně. Jakékoli vyšší množství totiž zdraví zásadně škodí.

Nuže, nahlédněme do tajů lahodných moků – piva a vína – s čím vším nám pomohou?

Pivo jako vitaminový koktejl

Pivo dávno není jen nápoj tvrdých chlapů. Naopak – vitaminy v něm obsažené mají pozitivní vliv i na ženy. Litr piva pokryje sedm procent denní spotřeby vápníku a dokonce čtyřicet procent hořčíku. Tyto dvě látky jsou důležité při prevenci osteoporózy, tedy řídnutí kostí, která postihuje hlavně ženy ve zralém věku.

Ve stejném množství zlatavého moku se vyskytují i všechny vitaminy skupiny B, a to zhruba sedmnáct procent z doporučené denní dávky. Tento vitamin působí jako prevence vůči Alzheimerově nemoci. Spolu se zinkem, u nějž dva půllitry pokryjí dokonce celodenní doporučenou dávku, pomáhá i naší pleti.

„Zinek je považován za prvek, který zvyšuje odolnost kůže proti nepříznivým vlivům zevního prostředí a je také součástí některých léčebných přípravků proti akné,“ připomíná MUDr. Andrea Vocilková v rubrice Pivo a zdraví na stránkách Českého svazu pivovarů a sladoven. Zastoupeny jsou v něm i draslík, sodík a další důležité látky.

„Pivo zároveň pozitivně ovlivňuje spektrum krevních tuků, snižuje hladiny cholesterolu, zvyšuje hladiny „hodného“ a snižuje hladinu „zlého“ cholesterolu. Navíc jsou v něm obsaženy proticholesterolově působící polyfenoly, tedy látky s antioxidačním účinkem,“ říká na stejných stránkách MUDr. Josef Donát, DrSc.

Pivo při dietě není zakázáno

Z mnoha dalších pozitivních účinků stojí za zmínku ještě jeho působení proti kardiovaskulárním nemocem. Je to nejen díky tomu, že obsahuje dostatek kvalitní vody, která brání dehydrataci organismu, ale i obsahem alkoholu, jenž rozšiřuje cévy, podporuje krevní oběh a snižuje tak riziko srdečních onemocnění.

Pokud si odpíráme pivo, protože se po něm tloustne, můžeme s tím skončit. Půllitr desítky obsahuje přibližně 750 kilojoulů, které lze v celodenním složení stravy „vyšetřit“. Jen pro porovnání, stejné množství slazených nápojů, koly nebo džusu dodá tělo 850 až 1150 kilojoulů. Takže i zde vychází pivo lépe.

Víno zvyšuje plodnost

Podle nejnovějších výzkumů mírná konzumace vína zvyšuje ženám šanci počít dítě. Dánská studie potvrzuje, že třiceti procentům konzumentek dvou decilitrů vína, které plánovaly založit rodinu, se to podařilo dříve.

Další vědci se zabývali vínem a hubnutím a také oni přinášejí pozitivní zprávy: umírněnou konzumací vína lze také docílit váhového úbytku. Odborníci tento vliv vysvětlují nízkým obsahem kalorií ve víně, které se místo ukládání ve formě tuku mají tendenci okamžitě spalovat. Navíc alkohol usnadňuje trávení tuků a dalších látek nerozpustných ve vodě. Ale pozor, k hubnutí jsou lepší lehká vína s nižším obsahem alkoholu. Jinak dietní účinky mizí.

Jak uvádějí autoři stránek Víno a zdraví, víno je bohaté na flavonoidy, které působí jako antioxidanty a redukují tvorbu okysličeného lipoproteinu, který je hlavní příčinou kornatění tepen a vzniku trombóz. Podílí se i na odbourávání cholesterolu.

 

 

Víno patří k jídlu!

Víno má pozitivní účinky i na trávicí trakt. Zatímco povzbudit zvládnou obě, takže nám pak není těžko, červené navíc má antibakteriální účinky, takže si poradí i s infekcemi zažívacího traktu a chrání třeba i před salmonelózou.

Víno konzumované s jídlem příznivě ovlivňuje poměr mezi zásadotvornými a kyselinotvornými látkami. Lidé se sklony k překyselení by měli dát přednost vínu červenému, ostatní by si měli dopřát mladé bílé víno. Konzumace vína na lačno se ale nedoporučuje!

Stejně jako v životě i u alkoholu platí, že nic není černobílé. Pít by se proto mělo s mírou a opatrnost je vždy na místě!

Náš eshop doporučuje ženám luxusní perlivá vína, sekty a šampaňské. Oblíbený je třeba Moët & Chandon Rose v krásném něžném růžovém balení. Vhodný je rovněž jako dárek, třeba k nastávajícím Vánocům.

Zdroj: http://www.prozeny.cz