17.4. slavíme Malbec Day: nejpopulárnější vinný svátek

11. 4. 2021 | Jakub Přibyl

Vypadalo to jako dobrý nápad, udělat svátek odrůdě a využít to jako promo. A výsledek? Díky skvělým organizacím eventů všeho druhu plní Malbec day dubnové kalendáře snad všech vínomilců po celém světě. Všichni se těší na trochu té divoké Argentiny v žilách. Jenže ono se řekne víno z Argentiny… Ale jak to vlastně bylo s tím slavným Malbecem?

Malbec odrůda a její cesta do Argentiny

Tak předně – nebyl to vždycky Malbec a není to původem tak úplně argentinské víno. Malbec je jen jakési umělecké jméno starobylé tradiční odrůdy vinné révy, jejíž název je Côt a pochází z vinařské oblasti Cahors v jihozápadní části Francie. Tady z něj vznikala temně zbarvená červená vína s tvrdým a nekompromisním potenciálem, která už tehdy dostala přezdívku „černá vína“. 

Do Argentiny se odrůda dostala až s migrací vinařů v druhé polovině 19. století. Dlouho byla ve stínu jiných a trvalo sto let, než se začala v Argentině prosazovat. Až nakonec dostala označení národní argentinské odrůdy a v roce 2011 se dokonce dočkala svého celosvětového dne. 17. 4. 2011 se poprvé slavil Mezinárodní den Malbecu (Malbec Day) a  degustace toho argentinského zabraly místnosti a ulice metropolí celého světa. A dál už to známe.

Království Malbecu? Mendoza!

Argentinci si dali na budování jména Malbec záležet. Po právu mu vládnou vína z vysokohorských vinic v Mendoze. Třeba ta ze slavného vinařství Doña Paula se svým komplexním, kořenitým charakterem. Najdete u nich hned několik tváří této odrůdy se všemi charakteristikami od přímočarého a srozumitelného Los Cardos, přes seriózní a strukturovaný Estate Malbec až po opulentní Selección de Bodega

Mistry svého umění jsou i ve vinařství Escorihuela Gascon „1884,“ kde produkují opravdu unikátní vína. Jejich robustní a plnou Grand Reservu můžeme směle označit za velké víno a Organic Vineyard Malbec je takovým etalonem toho, jak by měla vína vyrobena v bio režimu vypadat. Tohle legendární vinařství má také tu čest, vyrábět víno na prezidentský stůl, pod názvem The President´s Blend. Pravda, není to 100% Malbec. Je to ale 85 % Malbecu a víno i tak ukazuje krásu této odrůdy a její univerzálnost. 

Malbec DayNebylo by ale fér zůstávat jen u argentinských Malbeců. Jak bylo řečeno v úvodu, původ téhle odrůdy je ve Francii, a pozornost si rozhodně zaslouží i „originál“. Třeba L´Envole du Prince z vinařství Domaine du Prince. Jasně ukazuje rozdíly mezi Francií a Argentinou, ovšem v moderním pojetí. Nemusíte se bát ani přehnaně těžkých vín, ani agresivních tříslovin, které potřebují 20 let zrání. Ochutnáte kořenité a atraktivní víno s pevnou, ale elegantní strukturou.

Na zdraví! A na Malbec!

Vyzkoušejte dobroty z článku