Kocovina, lék na kocovinu a bolest hlavy

31. 12. 2015

Kocovina, už jen přečtením tohoto slova se vám nejspíš vybavilo několik nepříjemných životních okamžiků, kdy jste se cítili vlivem nadměrné konzumace alkoholu opravdu pod psa. Nejjistější prevencí proti kocovině je samozřejmě nepít žádný alkohol, ale nejspíš tušíte, že o tom tento článek nebude :)

My vám přinášíme tipy a rady, kterými můžete kocovině předejít, případně ji alespoň trochu zmírnit a vyvarovat se tak jejímu těžkému průběhu.

Proč vás ale po prohýřené noci tolik bolí hlava, máte v ústech sucho a žaludek jako na vodě?

Konzumace alkoholu vám naruší metabolismus cukrů a tuků, působí močopudně, takže vás odvodňuje, s vodou odejde z těla i spousta minerálů a vitamínů, což může zapříčinit celkovou slabost a malátnost, sucho v puse. Koncentrovaný alkohol zároveň dráždí žaludek, proto ta ranní nevolnost.

Jak tedy můžete svůj organismus ochránit před všemi těmito následky, i když se pití nechcete vzdát?

Pokud se chystáte na večírek, kde budete hojně popíjet alkohol, zkuste se předem vydatně najíst. Jídlo zpomalí vstřebávání alkoholu do krve.

Skleničky alkoholu prokládejte minerálkou, ta zajistí potřebný přísun minerálů, které alkohol naopak vyplavuje, a zabrání dehydrataci.

Před odchodem na večírek si můžete dopřát také dávku vitamínů, ať už ve formě tabletky nebo v přírodní podobě.

Čím tmavší destilát, tím horší kocovina, vybírejte si tedy čistší nebarevné nápoje.

Pokud chcete kocovině předejít a eliminovat nevolnosti, vhodné je použítí přípravků na ochranu proti intoxikaci alkoholem.

A co dělat, když už kocovinou trpíte?

Doplňte již výše zmiňovanou tekutinu a minerály. Dobře k tomu poslouží i teplá polévka (vývar či oblíbená vyprošťovací česnečka), polévka zklidní žaludek a dodá organismu živiny a soli.

Pokud jste schopní vstát z postele, jděte na čerstvý vzduch, kyslík pomůže tělu v boji se zbytkovým alkoholem.

Někomu může pomoci sklenice ovocné šťávy, fruktóza prý napomáhá odbourávání alkoholu v těle.

Rozbouřený žaludek uklidní bylinné čaje, variantou je zažívací soda rozpuštěná ve vodě, která by měla zmírnit pálení žáhy. Osvědčeným pomocníkem při těchto potížích jsou také tkáňové soli, v tomto přápadě konkrétně Natrium phosphoricum.

Pokud už se ráno s kocovinou přece jenom probudíte, nezapomeňte si zbytkový alkohol zkontrolovat pomocí alkohol testeru.

Věříme, že pokud se budete držet následujících rad a doporučení, proběhne vaše oslava konce roku bez úhony a Nový rok si užijete stejně jako další nadcházející dny v roce.

Příjemný závěr roku vám přeje tým Alkohol.cz