Jak vybrat alkohol na svatbu a na co nezapomenout

18. 6. 2021

Jak vybrat alkohol na svatbu

Alkohol ke svatbě patří stejně neodmyslitelně jako tradiční svatební koláčky, odbourává zábrany a podporuje veselí. Univerzální návod na to, jak vyřešit alkohol na svatbě, jaké pití a kolik ho připravit, ovšem nenajdete. Záleží totiž nejen na vašem osobním vkusu, ale také na chutích vašich hostů. 

Vzhledem k tomu, že se jedná o  poměrně citelný zásah do rozpočtu, který dokáže celou svatbu výrazně prodražit, podíváme se dnes na to, jak to elegantně vyřešit a potěšit většinu. Dozvíte se, jaké jsou výhody a nevýhody servírovaného alkoholu a samoobslužných barů, jak vyřešit přípitek i co za víno na svatbu. A spoustu dalších věci.

Úsporné řešení = vlastní alkohol

Pokud chcete uspořit, postarejte se o zdroj alkoholu sami. Chuť domácí pálenky těžko něco překoná a na českých svatbách se tradičně připíjí nejčastěji právě slivovicí, meruňkovicí či hruškovicí. Výrazně zabodujete i svatebním vínem z vlastního vinohradu nebo od přátel. Levněji vás pak vyjde pořídit sud piva, než jednotlivé lahve. 

Samozřejmě vše do velké míry záleží na svatebním místě nebo restauračním zařízení, kde oslavy proběhnou. Tam se musíte nejprve domluvit, zda je v pořádku donést si vlastní alkohol. I v případě, že vám to daný podnik umožní, počítejte s tím, že budete platit korkovné. Tomu se vyhnete jedině, když se bude svatební zábava odehrávat v soukromém prostoru (třeba na zahradě, někde na louce nebo ve stodole u lesa). Přečtěte si i další tipy, jak uspořádat skromnou svatbu a ušetřit.

Destiláty - svatba

Alkobar versus servírované alko

Strop rozpočtu si jasně a jednoduše stanovíte, pokud využijete baru s alkoholem. Alkobar bývá zpravidla příhodně umístěný v blízkosti rautového stolu, kde je k němu snadný přístup. Může obsahovat pořádnou bednu různorodých lahví, kde si z nabídky hosté vyberou a sami se obslouží. Navíc pak budou mít všichni - i vy - přehled o tom, kolik nápojů zbývá. Bar můžete podle potřeby během večera kdykoliv doplnit. Nezapomeňte, že by měl zapadnout do rázu svatebních dekorací, tak si s ním vyhrajte. 

Zvolit můžete i variantu servírovaných alko nápojů, které je mnohdy pohodlnější volbou. I tady si ale určete finanční limit, který byste nechtěli překročit. Stačí se domluvit s obsluhou, aby vás upozornila v momentě, kdy se budete blížit jeho přesažení. Pak už je jen na vás, jestli ho budete chtít navýšit nebo ne. Obsluha vám taky poradí s výběrem alkoholu a s množstvím - budou ze zkušenosti vědět, co se pije víc a co méně. 

Další možností je pak jakási zlatá střední cesta mezi servírovaným alkoholem a barem. Stačí se domluvit na uhrazení určitého druhu alkoholu - například vy platíte přípitek, welcome drink, servírované pivo a víno, ale tvrdý alkohol a míchané nápoje si hosté platí sami na baru. V tomto případě pak to chce ale pořádnou info-ceduli nebo tuhle informaci zanést třeba do svatebního menu, aby hosté předem věděli, co platí nevěsta s ženichem a na co potřebují vytáhnout vlastní peněženku. Krásný kompromis.

Hendricks gin na svatbu

Kolik alkoholu na svatbu?

A jakého? Když už byla řeč o těch kompromisech, můžeme pokračovat tím, co by na vaší svatbě nemělo chybět, a to je výběr. Svým hostům byste měli nabídnout volbu alkoholu, tedy od každého základního druhu něco. V českých luzích a hájích to znamená především pivo, víno a destiláty.

Většinou své hosty znáte a víte, jaký alkohol preferují, jestli raději popíjí vínko, řadí se mezi pivaře nebo mají rádi něco ostřejšího. Pokud ne, pak to zkuste nenápadně vysondovat nebo se narovinu zeptejte, čemu dávají přednost. 

V každém případě doporučujeme popadnout seznam svatebních hostů a: 

  • sečíst všechny hosty pro welcome drink a přípitek,
  • rozdělit seznam na konzumenty a abstinenty (vyřadit abstinenty, řidiče, děti a nastávající / kojící maminky, atd.),
  • zvýrazňovačem jedné barvy označit vinaře (alespoň odhadem),
  • zvýrazňovačem jiné barvy označit pivaře.

U přípitku rozhodněte vy a zvolte jeden druh alkoholu. Jako aperitiv můžete vybrat buď něco lehčího (sekt) nebo naopak sladšího (Cinzano, portské), každopádně si bohatě vystačíte s jedním druhem a nikdo z hostů si nebude vybírat. Sudové pivo také vyberte sami, i tady stačí jeden druh, stejně tak jeden druh bílého a jeden druh červeného vína. U tvrdého alkoholu je to pak na zvážení, obvykle ale nešlápnete vedle s dobrým rumem, whisky. Co rozhodně nesmí chybět je pálenka a vodka, příp. jeden oblíbený likér. A kdybyste chtěli trochu ušetřit, tak si toho spoustu vyberete i v našem akčním alkoholu.

Čím si připít na svatbě

Jaké vybrat víno na svatbu

Víte, že budete potřebovat víno na přípitek, jeden druh červeného, jeden bílého a v horkých letních dnech přijde k duhu i růžové. Ale jaké víno na svatbu vybrat? Ideální je samozřejmě zvolit odrůdu, která vám samotným chutná. Orientovat se můžete také podle svatebního menu a víno snoubit s jednotlivými pokrmy.

Pro slavnostní přípitek se hodí bublinky, ale nemusíte sahat hned po šampaňském. Francouzskou eleganci, skvělou chuť a o něco menší perlení za výrazně příjemnější cenu vám nabídne crémant. Pokud chcete tradici ozvláštnit ovocnou chutí a netradiční barvou, vsaďte na Fogoso. Nezapomeňte na řidiče, těhotné a další, kteří se alkoholu zdrží. O bublinky je ochudit nemusíte, snadno vyberete z nealko šumivých vín.

Bílé i červené můžete vybrat podle toho, co se bude na svatbě servírovat. K rybám, drůbeži i k většině sýrů se hodí Neuburské nebo Veltlínské zelené. K vepřové i hovězí pečeni, případně červeným masům na grilu, sedne Zweigeltrebe i Modrý Portugal.

Jaké víno objednat na svatbu už víte, zbývá ještě jedna otázka. Kolik vína na svatbu nakoupit? Šumivého vám stačí deci pro každého, skleničky se totiž plní do poloviny. Ostatního vína počítejte asi jednu láhev na osobu. Vzhledem k tomu, že v nabídce budou i jiné nápoje, bude to bohatě stačit.

Tip na výslužku: Svatební mini vína nebo vína s vlastní etiketou, která bude připomínat váš výjimečný den, jsou skvělou alternativou k tradičním koláčkům.

Snad jsme vám pomohli se základním výběrem a teď ještě pár rad na závěr.

Na co nezapomenout:

  1. Zajistit rozvoz pro hosty z okolí a zarezervovat ubytování pro ty, co bydlí daleko.

  2. Zohlednit roční období (v létě půjdou na dračku koktejly a vypije se více piva, v zimě hosté naopak ocení spíše svařák a něco ostřejšího).

  3. Vzít v úvahu preference hostů (například Moraváky rozhodně neuspokojí jen jeden druh vína a mlsné jazýčky potěší spíše Diplomatico než Tuzemák).

  4. Odhadnout, jak dlouho bude svatební hostina trvat a kdy se začne konzumovat.

  5. Myslet při výběru welcome drinku a přípitku i na řidiče a abstinenty.

  6. Zvážit alkohol do rezervy.

  7. Přichystat svatební výslužku.

  8. A to nejdůležitější - snubní prsteny :-)

Přejeme, ať se váš svatební den vydaří. A na zdraví!