Jak vybrat alkohol na svatbu a na co nezapomenout

18. 6. 2021

Jak vybrat alkohol na svatbu

Alkohol ke svatbě patří stejně neodmyslitelně jako tradiční svatební koláčky, odbourává zábrany a podporuje veselí. Univerzální návod na to, jak vyřešit alkohol na svatbě, jaké pití a kolik ho připravit, ovšem nenajdete. Záleží totiž nejen na vašem osobním vkusu, ale také na chutích vašich hostů. Vzhledem k tomu, že se jedná o  poměrně citelný zásah do rozpočtu, který dokáže celou svatbu výrazně prodražit, podíváme se dnes na to, jaké to elegantně vyřešit a potěšit většinu. 

Úsporné řešení = vlastní alkohol

Pokud chcete uspořit, postarejte se o zdroj alkoholu sami. Chuť domácí pálenky těžko něco překoná a na českých svatbách se tradičně připíjí nejčastěji právě slivovicí, meruňkovicí či hruškovicí. Výrazně zabodujete i vínem z vlastního vinohradu nebo od přátel. Levněji vás pak vyjde pořídit sud piva, než jednotlivé lahve. 

Samozřejmě se musíte nejprve domluvit s restauračním zařízením, kde svatbu plánujete, zda je v pořádku donést si vlastní alkohol. A  přesto, že vám to daný podnik umožní, počítejte s tím, že budete platit korkovné. Tomu se vyhnete jedině v případě, že se bude svatební zábava odehrávat na soukromém prostoru (třeba na zahradě, někde na louce nebo ve stodole u lesa). 

Destiláty - svatba

Alkobar versus servírované alko

Strop rozpočtu si jasně a jednoduše stanovíte, pokud využijete baru s alkoholem. Alkobar bývá zpravidla příhodně umístěný v blízkosti rautového stolu, kde je k němu snadný přístup. Může obsahovat pořádnou bednu různorodých lahví, kde si z nabídky hosté vyberou a sami se obslouží. Navíc pak budou mít všichni - i vy - přehled o tom, kolik nápojů zbývá. Bar můžete podle potřeby během večera kdykoliv doplnit. Nezapomeňte, že by měl zapadnout do rázu svatebních dekorací, tak si s ním vyhrajte. 

Zvolit můžete i variantu servírovaných alko nápojů, které je mnohdy pohodlnější volbou. I tady si ale určete finanční limit, který byste nechtěli překročit. Stačí se domluvit s obsluhou, aby vás upozornila v momentě, kdy se budete blížit jeho přesažení. Pak už je jen na vás, jestli ho budete chtít navýšit nebo ne. Obsluha vám taky poradí s výběrem alkoholu a s množstvím - budou ze zkušenosti vědět, co se pije víc a co méně. 

Další možností je pak jakási zlatá střední cesta mezi servírovaným alkoholem a barem. Stačí se domluvit na uhrazení určitého druhu alkoholu - například vy platíte přípitek, welcome drink, servírované pivo a víno, ale tvrdý alkohol a míchané nápoje si hosté platí sami na baru. V tomto případě pak to chce ale pořádnou info-ceduli nebo tuhle informaci zanést třeba do svatebního menu, aby hosté předem věděli, co platí nevěsta s ženichem a na co potřebují vytáhnout vlastní peněženku. Krásný kompromis.

Hendricks gin na svatbu

Co vybrat?

Když už je řeč o těch kompromisech, pojďme se vrhnout na to, co by na vaší svatbě nemělo chybět, a to je výběr. Svým hostům byste měli nabídnout volbu alkoholu, tedy od každého základního druhu něco. V českých luzích a hájích to znamená především pivo, víno a destiláty.

Většinou své hosty znáte a víte, jaký alkohol preferují, jestli raději popíjí vínko, řadí se mezi pivaře nebo mají rádi něco ostřejšího. Pokud ne, pak to zkuste nenápadně vysondovat nebo se narovinu zeptejte, čemu dávají přednost. 

V každém případě doporučujeme popadnout seznam svatebních hostů a: 

 • sečíst všechny hosty pro welcome drink a přípitek,
 • rozdělit seznam na konzumenty a abstinenty (vyřadit abstinenty, řidiče, děti a nastávající / kojící maminky, atd.),
 • zvýrazňovačem jedné barvy označit vinaře (alespoň odhadem),
 • zvýrazňovačem jiné barvy označit pivaře.

U přípitku rozhodněte vy a zvolte jeden druh alkoholu. Jako aperitiv můžete vybrat buď něco lehčího (sekt) nebo naopak sladšího (Cinzano, portské), každopádně si bohatě vystačíte s jedním druhem a nikdo z hostů si nebude vybírat. Sudové pivo také vyberte sami, i tady stačí jeden druh, stejně tak jeden druh bílého a jeden druh červeného vína. U tvrdého alkoholu je to pak na zvážení, obvykle ale nešlápnete vedle s dobrým rumem, whisky. Co rozhodně nesmí chybět je pálenka a vodka, příp. jeden oblíbený likér. A kdybyste chtěli trochu ušetřit, tak si toho spoustu vyberete i v našem akčním alkoholu.

Čím si připít na svatbě

Snad jsme vám pomohli se základním výběrem a teď ještě pár rad na závěr.

Na co nezapomenout:

 1. Zajistit rozvoz pro hosty z okolí a zarezervovat ubytování pro ty, co bydlí daleko.
 2. Zohlednit roční období (v létě půjdou na dračku koktejly a vypije se více piva, v zimě hosté naopak ocení spíše svařák a něco ostřejšího).
 3. Vzít v úvahu preference hostů (například Moraváky rozhodně neuspokojí jen jeden druh vína a mlsné jazýčky potěší spíše Diplomatico než Tuzemák).
 4. Odhadnout, jak dlouho bude svatební hostina trvat a kdy se začne konzumovat.
 5. Myslet při výběru welcome drinku a přípitku i na řidiče a abstinenty.
 6. Zvážit alkohol do rezervy. 
 7. A to nejdůležitější - snubní prsteny :-)

Přejeme, ať se váš svatební den vydaří. A na zdraví!