Jak se pije ouzo

12. 4. 2016

Ouzo (čti úzo) je alkoholický nápoj typický pro Řecko. Jako my máme slivovici a Slováci borovičku, Řekové jsou se svým středomořským podnebím proslaveni ouzem. Zdůrazňujeme středomořským, protože ouzo se vyrábí mimo jiné z anýzu, který je typickým kořením států kolem Středozemního moře. Proto není divu, že se z anýzu vyrábí i jiné likéry jako například francouzský Pastis, italská Sambuca, turecká Raki a arabský Arak. Výrobou ouza je momentálně proslulý především řecký ostrov Lesbos, kde se nachází přes 60 lihovarů specializovaných na tuto lihovinu.

Ouzo je vyráběno ze zbytků z vinných hroznů, do tohoto destilátu se pak přidávají všechny aromatické bylinky, které tvoří výslednou nezaměnitelnou chuť. Kromě anýzu jsou to semínka fenyklu, koriandr, lékořice, máta, skořice, hřebíček a jiné. Konkrétní složení už pak záleží na samotném výrobci. Některá ouza jsou více aromatická, některé méně a liší se také obsahem alkoholu.

Jak se pije ouzo?

Ouzo můžete mít samotné chlazené, nebo ho můžete smíchat s vodou a ledem a stejně jako je to například u absinthu, o kterém jsme psali nedávno, ouzo se díky přítomnosti esenciálních olejů z bylinek mléčně zakalí.

Není to nic škodlivého, je to zajímavý vizuální efekt, který můžete při přípravě nápoje šikovně využít. Tímto způsobem se pije ouzo v Řecku, poměr vody ku pálence je většinou 1:1. Co se týče jídla, k ouzu se samozřejmě nejvíce hodí středomořská kuchyně jako jsou ryby, saláty, kalamáry nebo třeba sardinky.