Don Papa Rare Cask - Limitovaná edice?

S filipínským rumem Don Papa Rare Cask to není jednoduché. Je to limitovaná edice? Není to limitovaná edice? A kolik jich vlastně je? Podíváme se na to hezky popořádku.

V roce 2017 vydala značka Don Papa edici s názvem Rare Cask s oficiálním vyjádřením, že tento rum s 50,5% obsahem alkoholu bude limitovaný na 6000 lahví. Jednalo se tedy o sběratelsky velmi zajímavý kousek a jeho cena se na trhu pohybovala poměrně vysoko. Díky tomu se zásoby vyprodaly téměř okamžitě. Společnost Bleeding Heart Rum tehdy na poptávku reagovala oznámením, že sice bylo v plánu vydat pouze 6000 číslovaných lahví, ale kvůli velkému zájmu stočí dalších 6000 z některého ze svých unikátních sudů. 

Většina fanoušků po tomto prohlášení očekávala novou láhev a s ní i novou limitovanou edici. Vyšlo ale dalších 6000 číslovaných lahví rumu Don Papa Rare Cask. Jeho cena tím výrazně klesla a jeho exkluzivita taktéž. 

Další předpoklad tedy byl, že Don Papa Rare Cask bude k dispozici v omezeném množství, stejně jako třeba Don Papa 10 yo, který není limitovaný ani číslovaný, ale vyrábí se pouze v určitém objemu, aby nebyl neustále dostupný. Ani to se ale nestalo a na internetu se začaly objevovat láhve s čísly přesahujícími 9000. 

Na naléhání zákazníků značka odhalila jedno z tajemství edice Don Papa Rare Cask. Do té doby se doba zrání nikde neuváděla, teď už víme, že se jedná o rum zrající 5 let. Ke konkrétním počtům lahví ale oficiální vyjádření dosud neexistuje. Je pravděpodobné, že došlo k navýšení produkce na 12 000 lahví, z nichž polovina je určená pro evropský trh a polovina pro ten americký. 

Tak. Teď víte všechno, co se o Don Papa Rare Cask vědět dá. Faktem je, že přes všechny nejasnosti kolem počtu lahví se jedná o velmi povedený, zajímavý rum, který ve sbírkách své místo určitě má.