Dárek k Valentýnu, který zahřeje nejen u srdce

12. 2. 2020

Kdysi ve 3. století našeho letopočtu žil jeden chlapík jménem Valentýn. Tedy vlastně jich bylo hned několik. Ve 21. století kvůli jednomu z nich (není úplně jasné, kterému) stojíme fronty v květinářství a obecně pácháme romantiku. 

Už v lednu se na nás valí lavina plyšových srdcí a nevkusných přáníček. Asi abychom zakusili trochu toho mučednického utrpení, které svatého Valentýna potkalo (ano, z různých příčin všechny, o kterých se spekuluje).

Proč se slaví svátek svatého Valentýna? A proč se stal Valentýn patronem zamilovaných? 

Podle té nejromantičtější z legend se římský císař Claudius II. rozhodl, že svobodní muži jsou lepší vojáci. A zakázal jim svatby. To se nelíbilo knězi Valentýnovi a natajno je oddával nadále. Když se na to přišlo, stihl ho trest smrti. 

S oslavou lásky svátek sv. Valentýna spojil až pozdně středověký básník Geoffrey Chaucer. Právě ten inspiroval šlechtu, aby začala své city vyznávat ve verších. A valentýnky byly na světě.

Pozitivních svátků není nikdy dost, navíc v únoru je chladno a proč se nezahřát ve dvou, že ano. Svátek svatého Valentýna se tak z angloamerických zemí rozšířil do celého světa a postupně se z něj stal růžovorudý postrach, jak ho známe dnes.

Jak vybrat láhev jako dárek na Valentýna?

Nás v Alkohol.cz na plyš moc neužije. Taková sklenička něčeho dobrého zahřeje ve dvou ještě o trochu víc. A s trochou snahy dokonce zvládnete i tekutou valentýnku. K vyznání lásky můžete využít vlastní etiketu nebo o chlup luxusnější gravírování přímo na láhev.

Klasickým valentýnským nápojem je víno. Bílé, růžové, červené i šumivé, na tom nezáleží. Růže, svíčky, sklenka vína, tak se páchá ta opravdická nefalšovaná romantika. Všichni to známe z filmů. Jenže ne každého to baví. 

Pokud jste si nevybrali z naší valentýnské nabídky, zkuste to letos jinak. Překvapte originálním valentýnským drinkem a nebojte se toho. Vezměte si na pomoc barmanský batoh a můžete se pustit i do odvážnějších kreací. Tady je malá inspirace. 

Recepty na valentýnské koktejly nejen pro dámy

Pink Vodka Lemonade

Budete potřebovat:

Postup:

Všechny ingredience smíchejte ve vysoké sklence. Tadááá. Tohle bylo jednoduché.

Passion Fruit Martini

Na 2 sklenky budete potřebovat:

Postup:

Do sklenky šejkru vyškrábejte zrníčka mučenek, přidejte vodku, passoa likér, limetkovou šťávu a vanilkový sirup. Přihoďte hrst ledu a dobře protřepte. Přeceďte přes sítko do 2 sklenic na Martini a dolijte proseccem. Podávejte.

Oslavte Valentýna po svém

Víte co? Svatý Valentýn je oslavou lásky. Tak ho oslavte tím, co máte rádi. Nenechte se tlačit do toho, co se má a co je správné. Každý jsme jiný. Někoho potěší květina, někdo ocení třeba stylové spodní prádlo, oblečení na sport a dalšímu udělá radost originální šperkdoplněk pro domácnost nebo zážitek v podobě luxusní večeře, víkendového pobytu nebo nevšední masáže. A někomu udělá třeba i radost krásný kožený diář.

Nebo si nedávejte nic. Jednoduše nalijte sklenku whisky či dobrého rumu a pusťte si film. Nebo klidně hokej, pokud si ho užijete víc. A že nemáte parťáka? To přece ještě od dobrého pití nikdy nikoho neodradilo. 

Na lásku k tekutým lahůdkám a na vaše zdraví!