Dárek k Valentýnu, který zahřeje nejen u srdce

12. 2. 2020

Kdysi ve 3. století našeho letopočtu žil jeden chlapík jménem Valentýn. Tedy vlastně jich bylo hned několik. Ve 21. století kvůli jednomu z nich (není úplně jasné, kterému) stojíme fronty v květinářství a obecně pácháme romantiku. 

Už v lednu se na nás valí lavina plyšových srdcí a nevkusných přáníček. Asi abychom zakusili trochu toho mučednického utrpení, které svatého Valentýna potkalo (ano, z různých příčin všechny, o kterých se spekuluje).

Proč se slaví svátek svatého Valentýna? A proč se stal Valentýn patronem zamilovaných? 

Podle té nejromantičtější z legend se římský císař Claudius II. rozhodl, že svobodní muži jsou lepší vojáci. A zakázal jim svatby. To se nelíbilo knězi Valentýnovi a natajno je oddával nadále. Když se na to přišlo, stihl ho trest smrti. 

S oslavou lásky svátek sv. Valentýna spojil až pozdně středověký básník Geoffrey Chaucer. Právě ten inspiroval šlechtu, aby začala své city vyznávat ve verších. A valentýnky byly na světě.

Pozitivních svátků není nikdy dost, navíc v únoru je chladno a proč se nezahřát ve dvou, že ano. Svátek svatého Valentýna se tak z angloamerických zemí rozšířil do celého světa a postupně se z něj stal růžovorudý postrach, jak ho známe dnes.

Jak vybrat láhev jako dárek na Valentýna?

Nás v Alkohol.cz na plyš moc neužije. Taková sklenička něčeho dobrého zahřeje ve dvou ještě o trochu víc. A s trochou snahy dokonce zvládnete i tekutou valentýnku. K vyznání lásky můžete využít vlastní etiketu nebo o chlup luxusnější gravírování přímo na láhev.

Klasickým valentýnským nápojem je víno. Bílé, růžové, červené i šumivé, na tom nezáleží. Růže, svíčky, sklenka vína, tak se páchá ta opravdická nefalšovaná romantika. Všichni to známe z filmů. Jenže ne každého to baví. 

Pokud jste si nevybrali z naší valentýnské nabídky, zkuste to letos jinak. Překvapte originálním valentýnským drinkem a nebojte se toho. Vezměte si na pomoc barmanský batoh a můžete se pustit i do odvážnějších kreací. Tady je malá inspirace. 

Recepty na valentýnské koktejly nejen pro dámy

Pink Vodka Lemonade

Budete potřebovat:

Postup:

Všechny infredience smíchejte ve vysoké sklence. Tadááá. Tohle bylo jednoduché.

Passion Fruit Martini

Na 2 sklenky budete potřebovat:

Postup:

Do sklenky šejkru vyškrabejte zrníčka mučenek, přidejte vodku, passoa likér, limetkovou šťávu a vanilkový sirup. Přihoďte hrst ledu a dobře protřepte. Přeceďte přes sítko do 2 sklenic na Martini a dolijte proseccem. Podávejte.

Oslavte Valentýna po svém

Víte co? Svatý Valentýn je oslavou lásky. Tak ho oslavte tím, co máte rádi. Dejte si třeba sklenku whisky nebo dobrého rumu, pusťte si film nebo klidně hokej. Že nemáte parťáka? To přece ještě od dobrého pití nikdy nikoho neodradilo. 

Na lásku k tekutým lahůdkám a na vaše zdraví!