skladem ihned k odběru
položek v nabídce
je průměrná doba doručení
Bivrost Whisky ze starých vikinských legend
K titulu „nejsevernější skotská palírna whisky“ se hrdě hlásí Highland Park. Palírna na Orknejích je skutečně ve Skotsku nejseverněji. Nicméně v rámci Evropy byste mohli jet ještě o více než 1 000 kilometrů dál a whisky palírnu byste tam také našli. Je jí Aurora Spirit Distillery na území Norska.
Historie norské whisky je velmi krátká, a to nejen díky složitému vztahu k alkoholu. Sociální a zdravotní problémy a s tím související přísná vládní nařízení, kontroly a vysoké daně příliš vhodné podhoubí pro růst whisky scény v minulosti nenabízely. I v Norsku se ale věci mění a rozvolněnější podmínky nakonec daly vzniknout i whisky palírnám.
Ačkoliv Norové mají z hlediska whisky zákony poměrně benevolentní, snaží se tamní palírny řídit předpisy, které zaručují kvalitu, a zpravidla využívají k produkci místní suroviny a tradiční zrání v dřevěných sudech. Chladné počasí se propisuje do výsledné whisky stejně tak, jako bohaté zdroje čisté vody pocházející z hor a ledovců. Oproti Skotsku nebo Irsku se zde také potýkají s mnohem většími výkyvy teplot, což vede k rozpínání a smršťování dřeva, tedy větší interakci destilátu se sudem.
Doktor, potápěč a kadeřnice
Zdánlivě nesourodá skupina, ale tato trojice stojí za založením palírny Bivrost. Nezávazná debata o norském jídle a pití ve výsledku donutila tuto trojici (Hanse, Tora a Anne-Lise) zamyslet se nad tím, že jejich země vlastně neprodukuje žádnou kvalitní whisky. Nakonec se přidal ještě skot Colin Houston a myšlenka arktické palírny nabrala reálné obrysy. Jméno Bivrost pak pochází z norštiny, lze ho přeložit jako „klikatá cesta“ a Vikingové takto označovali polární záři.
Jak už jsme si řekli, od svého otevření v roce 2016 je Bivrost nejsevernější palírna whisky na světě. Produkují zde také vodku, gin, akvavity a jiné likéry. Palírna stihla vydat několik whisky a během svého krátkého působení už poměrně výrazně rozvířila vody. Její single malt whisky v půllitrovkách z limitované série „devět světů severské mytologie“ se staly žádaným artiklem.
Bivrost whisky jsou vyráběny z místního sladu a arktické ledovcové vody. Pro zrání používají v palírně mnoho různých sudů, po bourbonu, po sherry, ale také nové sudy z místního dřeva, týkového dřeva, maďarského dubu, dubu chinquapin či kolumbijského dubu. Pro některé edice používají i sudy, ve kterých předtím ležel akvavit. Místní sklady jsou navíc výrazně chladné s průměrnou teplotou jen 0,6 stupňů! To vše má ve výsledku na svědomí unikátní whisky.
9 světů kolem jasanu Yggdrasil
Jak už bylo zmíněno, whisky se hodně točí kolem mýtů. Prvních 9 vydání odráželo 9 světů severské mytologie. Teprve nedávno vyšla poslední devátá láhev, opět v půllitrové verzi, s názvem Midgard, což je svět lidí. Naproti tomu Asgard je svět bohů a cestu tam tvoří právě polární záře, tedy Bivrost. Záři střeží bůh Heimdall, který hlídá brány Asgardu.
Některé láhve ze série devíti světů skutečně rozvířily aukční vody a dnes jsou již velmi špatně k sehnání. Poslední devátá whisky, Midgard, je single malt, která byla vyrobena z nenakouřeného sladu a zrála blíže nespecifikovanou dobu v sudech po sherry. Stáčena byla v síle 46 % alkoholu a celkově bylo vydáno jen 6 265 lahví.
Ve whisky ucítíte koření, opálený dub a sladkost ovoce. V chuti se přidá hřebíček, rozinky a lehce také jalovec a herbální tóny. Poměrně nezvyklá chuť, díky které si opět rozšíříte obzory.
Nová whisky Yggdrasil
Yggdrasil je novinka. Jedná se o první stálici v řadě Bivrost. Je to jakýsi core range, ačkoliv předpokládám, že whisky půjde ve várkách (batches) a nebo jako ročníkovka. Samotný název označuje strom ze severské mytologie, jasan, který roste ve středu vesmíru. Tam se nachází devět světů, které jsou kolem něj uspořádány a drží je pohromadě jeho větve. Na obalu whisky najdete také „runy“. Vikinští předkové měli tradici vztyčování run - kamenů s vytesanými nápisy, buď na památku hrdinných Vikingů nebo důležitých událostí.
Pro výrobu whisky Yggdrasil používají v palírně směs nakouřeného (55 PPM) a nenakouřeného sladu. Výsledkem je takový středně kouřový charakter. Destilace probíhala v letech 2018-2020, tzn. whisky je bez udání věku, ale snadno si dopočítáme 4-6 let. Zrání proběhlo v sudech po sherry a in-house vypálených sudech a stáčení v síle 46 %.
Ve whisky ucítíte sušené ovoce, lehkou sladkost vanilky a kouř. Ten ale nečekejte v charakteru skotské rašeliny s jódem a barbecue. Tady se dle mého více projevuje herbální kouř, plný bylin a posečené trávy. Lehce se přidá opálený dub, koření a med. Po napití zůstává na jazyku herbální kouř a bylinky.