Alkohol je zdraví prospěšný!

20. 3. 2015

Alkohol by se měl pít každý den, nemáme však na mysli tvrdý alkohol, nýbrž víno. Všeho však s mírou, pití vína se doporučuje v malém množství. Nejvhodnější doba na pití vína je večer při jídle, doporučená denní dávka jsou čtyři decilitry pro muže a tři decilitry pro ženy. Toto množství by nikdo překračovat neměl.

Včera proběhl v Poslanecké sněmovně seminář „Alkohol a zdraví“. Ačkoliv by se dalo očekávat, že zde budou zaznívat negativní komentáře ve směru alkoholu, opak je pravdou. Výklad přednášek byl naopak o tom, že alkohol je v malém množství zdraví prospěšný, že snižuje nebezpečí úmrtí na infarkt či vysoký tlak a snižuje výskyt ischemických chorob či dokonce cukrovky.

Z přednášek vyplývá, že pokud člověk pije alkohol kultivovaným způsobem, má játra více chráněná než v případě, že nepije vůbec. Nejnebezpečnější je tzv. rychlé pití, což znamená konzumaci pěti drinků během dvou hodin. Oproti tomu mírné pití alkoholu snižuje výskyt infarktu o 30 – 50 %.

Podle odborníků by se měli lidé po infarktu začít s pitím co nejdříve, aby měli zdravá játra. Pitím alkoholu se navíc prodlužuje život až o pět let. To však platí spíše pro zdravé jedince. Ke střídmému pití je doporučeno udržovat celkově zdravý životní styl – to znamená nejíst mnoho živočišných tuků, tučného masa, nekouřit, vyvarovat se stresu, najít si čas na odpočinek či sportovat.

Pamatujte však, že i pití alkoholu má jistá omezení – pití alkoholu se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, mužům obávajícím se o svou potenci, řidičům a mladistvým.


http://www.novinky.cz/domaci/364758-pijte-alkohol-denne-ochrani-vam-to-jatra-a-prodlouzi-zivot-radi-odbornici.html